Trwa ładowanie...

Polacy dostaną od państwa dodatkowe pieniądze. Przelewy tuż po świętach

Wielkimi krokami zbliża się termin, w którym państwo wypłaca Polakom dopłatę roczną w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Roczny bonus wynosi 240 zł i trafi na konta oszczędzających w pierwszej połowie kwietnia.

Kwietniowy bonus od państwa. Pieniądze trafią do milionów PolakówKwietniowy bonus od państwa. Pieniądze trafią do milionów PolakówŹródło: Adobe Stock, fot: Marcin Tryc
d3t5z1s
d3t5z1s

Dopłaty są jednym z instrumentów, w jaki polskie państwo zachęca pracujących do dodatkowego oszczędzania na swoją emeryturę. Co roku na kontach uczestników PPK pojawia się dodatkowo 240 zł.

Do Pracowniczych Planów Kapitałowych Polacy są zapisywani automatycznie. Aby zrezygnować z oszczędzania należy złożyć u pracodawcy specjalny wniosek. W innym wypadku podmiot zatrudniający wybiera instytucję zarządzającą PPK, która otwiera dla pracowników imienne rachunki.

Co dzieje się dalej? Pracodawca co miesiąc potrąca z wypłaty zatrudnionego 2 proc. wynagrodzenia (tzw. wpłata podstawowa). Kolejne 1,5 proc. wynagrodzenia ekstra "dorzuca" pracownikowi do wpłaty jego firma. Państwo zadeklarowało natomiast, że każdemu nowemu uczestnikowi programu wpłaci na start 250 zł, a potem będzie dopłacać 240 zł rocznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na koncie ma 9,5 mln zł. Jak do tego doszedł? "Byłem młodym pelikanem" Marcin Iwuć w Biznes Klasie

By otrzymać środki od państwa trzeba jednak spełnić pewne warunki. Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych zakłada, że dofinansowanie można otrzymać dopiero wtedy, gdy wpłaty podstawowe i dodatkowe w danym roku wyniosły co najmniej 3,5 proc. od 6-krotności minimalnego wynagrodzenia, które obowiązuje w roku, za który dostaje się dopłatę.

d3t5z1s

Informacja o tym, czy danemu uczestnikowi należy się dopłata roczna, jest przekazywana przez właściwego ministra do 31 marca. Przelewy na konta oszczędzających trafiają natomiast w terminie do 15 kwietnia.

Kto otrzyma dopłaty

Dopłata, która będzie przelewana na konta uczestników PPK w tym roku, będzie bonusem za rok ubiegły. Kto może ją otrzymać? Pieniądze zostaną wypłacone osobom, które zgromadziły w 2023 r. na swoich rachunkach w PPK minimum 732,90 zł. Jeżeli uczestnik skorzystał z obniżenia wpłaty podstawowej, kwota ta wynosi co najmniej 183,23 zł.

Jeżeli łączne miesięczne zarobki nie przekraczają kwoty 1,2 krotności płacy minimalnej można jednak obniżyć wpłaty do PPK. W takim wypadku należy zgromadzić 25 proc. od - w przypadku roku 2023 - 732,90 zł. Czyli 183,23 zł.

Dopłata roczna w 2024 r.

W przypadku roku 2024 wspomniane rachunki dadzą kwotę 890,82 zł. To oznacza, że dopłatę otrzymają wyłącznie te osoby, które zgromadzą w bieżącym roku (suma wpłat pracodawcy i pracownika) przynajmniej taką sumę pieniędzy.

d3t5z1s

W przypadku osób, które korzystają z mechanizmu przeznaczonego dla uczestników o niższych dochodach minimalna wysokość wpłat będzie musiała wynosić 222,71 zł.

Zachęty do gromadzenia pieniędzy w ramach PPK mają jeszcze jedno ograniczenie. Jako, że państwo chce, by obywatele budowali w taki sposób swoje oszczędności emerytalne, bonusy są wycofywane, jeżeli uczestnik wypłaci sobie środki z PPK przed czasem, tj. przed 60 rokiem życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3t5z1s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t5z1s