Laptopy dla uczniów. Jest deklaracja ministerstwa cyfryzacji

Co dalej z laptopami dla uczniów? - My chcemy stworzyć system dostarczania komputerów dla szkół. Chcemy rozwiązywać to kompleksowo - podkreślił w poniedziałek wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski na konferencji prasowej w Bydgoszczy.

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (P) oraz wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski (L) podczas konferencji prasowej w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy
Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (P) oraz wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski (L) podczas konferencji prasowej w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy
Źródło zdjęć: © PAP | Tytus Żmijewski
oprac. NBU

- Chcemy być tym najlepszym uczniem w klasie. Ministerstwo Cyfryzacji w następnych tygodniach, myślę, że w pierwszym kwartale, złoży pierwszy projekt ustawy do planu legislacyjnego rządu. Pokażemy, w jakich priorytetach chcemy odnajdywać się w ministerstwie - powiedział wicepremier i szef MC Krzysztof Gawkowski podczas konferencji prasowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Małe mieszkanie? Ten problem ma wielu Polaków. Jest rozwiązanie

Gawkowski podkreślił, że resort już realizuje program "cyberbezpieczny samorząd", z zamiarem zwiększenia środków na cyberbezpieczeństwo samorządów w 2024 i 2025 roku. Planowane są także edukacyjne inicjatywy, ze specjalnymi programami dla szkół w całej Polsce, które mają rozwijać cyfrową edukację dla uczniów od najmłodszych lat.

Wicepremier zaznaczył, że pierwszym projektem, jaki Ministerstwo Cyfryzacji przedstawi do planu legislacyjnego rządu, będzie ten dotyczący prawa komunikacji elektronicznej, który docelowo ma regulować obszary telekomunikacji w Polsce.

- To dokument, który ma regulować szeroko obszary telekomunikacji w Polsce, ale dawać też poczucie wejścia w XXI wiek, dlatego że ustawa, którą PiS przygotował w 2022 r., a później proponował w 2023 r., miała zasadnicze błędy - tłumaczył polityk.

Po pierwsze w ustawie Prawo komunikacji elektronicznej nie będzie "lex pilot". Koniec z sytuacją, w której Sejm, regulator, polityk decyduje o tym, kto ma mieć jaki kanał na telewizorze. Wydawało się nam to zawsze dziwną sytuacją, że przyszło komuś do głowy, żeby przygotować ustawę, w której wiadomo, że na pierwszym kanale jest coś, na drugim jest coś, a jak ci się nie podoba, to nie oglądaj - podkreślił.

Co dalej z laptopami do szkół

Obecny na konferencji wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski, który w resorcie odpowiedzialny jest m.in. za kwestie dostarczenia laptopów do szkół, powiedział, że ustawa w tej sprawie przegłosowana przez PiS była ustawą stricte wyborczą.

- My chcemy stworzyć system dostarczania komputerów dla szkół. Chcemy rozwiązywać to kompleksowo. Stąd wkrótce będzie przedstawiony projekt nowelizacji ustawy, aby stworzyć z tego system, a nie jednorazowe działanie na użytek wyborów - podkreślił wiceminister.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)