Trwa ładowanie...
djtrajy

Larry Ellison

Najnowsze informacje
1.0
(1 głos)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Manhattan, Nowy Jork, Stany Zjednoczone

Filmografia:

Iron Man 2 (2010) (we własnej osobie)

djtrajy
flickr.com
Źródło: flickr.com, fot: Oracle Corporate Communications

Larry Ellison to amerykański przedsiębiorca, współzałożyciel firmy Oracle i jeden z najbogatszych ludzi na świecie.

Życiorys

Larry Ellison, a właściwie Lawrence Joseph "Larry" Ellison, jest nieślubnym dzieckiem Florence Spellman oraz pilota armii amerykańskiej. Został wychowany przez żydowskie wujostwo należące do klasy średniej, Lillian Spellman Ellison i Louisa Ellisona.

Od najmłodszych lat Larry Ellison wykazywał zdolności matematyczne, dlatego po szkole zdecydował się studiować projektowanie komputerów na uniwersytecie w Chicago. Po jednym semestrze wyprowadził się jednak do Północnej Kalifornii. Wcześniej jeszcze próbował swoich sił na Uniwersytecie Illinois, ale zrezygnował po dwóch latach.

Kiedy porzucił naukę, zajmował się różnymi zajęciami, aż w końcu wylądował w firmie Ampex, w której zdobywał doświadczenie w dziedzinie informatycznej. Pracownicy Ampexu byli zaangażowani w tzw. projekt Oracle, który był systemem zarządzania bazami danych. Wykorzystując swoje doświadczenie, Larry Ellison założył własną firmę o nazwie Software Development Laboratories, którą później zmienił właśnie na Oracle.

Przedsiębiorstwo szybko urosło w siłę, jednakże na początku lat 90. zaczęło mu grozić bankructwo, niedługo po wejściu na giełdę. Ellison postanowił wówczas zwolnić ok. 10 proc. załogi. Dwa lata później firma ponownie wspięła się na szczyt w sektorze obsługi baz danych. Obecnie jest to jedna z największych firm informatycznych na świecie, która zatrudnia niemalże 120 tys. pracowników rocznie.Larry Ellison nie pełni już funkcji prezesa Oracle, ale wciąż czuwa nad jej działalnością.

Majątek

Fortuna Larry'ego Ellisona wynosi w 2017 roku 52,2 mld dolarów. W jej skład wchodzi przede wszystkim działalność przedsiębiorstwa Oracle, rozszerzana również o usługi w chmurze obliczeniowej.

Życie prywatne

Larry Ellison był żonaty czterokrotnie: z Nancy Wheeler Jenkins, z Addą Quinn, z Barbarą Boothe oraz z Melanie Craft. Ma dwoje dzieci: Megan Ellison oraz Davida Ellisona, którzy są producentami filmowymi.

Larry Ellison jest znany ze swych licznych romansów oraz rozrzutnego stylu życia. Posiada własne jachty (jest wielkim fanem żeglarstwa), luksusowe posiadłości, japońskie antyki oraz odrzutowce, a w 2012 roku kupił niemalże całą hawajską wyspę Lanai.

Ellison przyznaje także, że nigdy nie dogadywał się z wychowującym go wujem. Ponadto nie podziela judaistycznych dogmatów, ale za to podziwia Izrael za wkład w rozwój technologii.

Miejsce w rankingu najbogatszych

Larry Ellison zajmuje siódmą pozycję w rankingu najbogatszych na świecie w 2017 roku, tuż za Carlosem Slim Helu. W stosunku do roku 2016 pozycja ta nie zmieniła się.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djtrajy
djtrajy
djtrajy
djtrajy