Latarnie za 3 mln zł nie świecą, bo nie ma słońca. Mieszkańcy wściekli
Gmina Dobra w Zachodniopomorskiem Zainwestowała trzy miliony złotych w solarne lampy uliczne. Niestety, latarnie gasną o godz. 19, bo w ciągu dnia jest za mało słońca, by je naładować. Mieszkańcy gminy nie kryją rozgoryczenia.
O sprawie poinformował Polsat News. W 11 miejscowościach zamontowano 460 lamp solarnych i hybrydowo-solarnych. Miało być tanio, ekologicznie i bezpiecznie. Miało być, ale nie jest, bo już około godz. 19 lampy przestają świecić, a ulice spowija ciemność.
Dlaczego tak się dzieje? Otóż poziom naładowania lamp zależy od pogody. Kiedy dzień jest słoneczny i wietrzny, to działają dłużej. W dni pochmurne - krócej. By lampa działała przez całą noc, potrzebne są cztery słoneczne dni, następujące po sobie.
- Mamy klimat taki, a nie inny. Słońca mamy mało w dni jesienne, jest ono sporadyczne. Są wiatraki zamontowane, ale tych wiatrów też nie mamy tak bardzo dużo, żeby te lampy działały - wyjaśnia Magdalena Zagrodzka, radna gminy Dobra, cytowana przez Polsat News.
Zobacz też: Samorządy zostawiły nauczycieli na lodzie. "Czujemy się oszukani"
Gmina poinformowała mieszkańców w oficjalnym komunikacie, że zimą lampy mogą nie świecić.
Mieszkańcy nie kryją oburzenia i nie wykluczają protestu. Jeden z nich się skarży, że od lat nie może doczekać się przyzwoitego oświetlenia. - Napisałem pismo o to już w 2016 roku, by mi postawili trzy lampy na drodze, bo jest ciemno. Jak sąsiedzi wjeżdżają to można spowodować wypadek. Dostałem odmowę - mówi. - Pieszy idzie prawie po trasie samochodu, a samochody, by się wymijać, muszą bardzo uważać. Pieszych po prostu nie widać, szczególnie dzieci - dodaje inny.
Połowę kwoty na nowe lampy wyłożyła Unia Europejska.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl