Lech Kaczyński na nowym znaczku. Poczta upamiętnia ważne wydarzenie
W piątek w Muzeum Powstania Warszawskiego zaprezentowany został nowy znaczek pocztowy z podobizną Lecha Kaczyńskiego. 18 listopada 2002 roku, czyli równo 20 lat temu, Lech Kaczyński został zaprzysiężony na prezydenta Warszawy. To właśnie to wydarzenie upamiętnia okolicznościowa emisja Poczty Polskiej.
Lech Kaczyński był pierwszym włodarzem miasta wybranym bezpośrednio przez mieszkańców - przypomina poczta w piątkowym komunikacie. I dodaje, że jego trzyletnia prezydentura "przyczyniła się do wzrostu znaczenia stolicy zarówno w kraju, jak i za granicą". To Lech Kaczyński był inicjatorem stworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego i to właśnie w tym miejscu w piątek przedstawiony został znaczek z jego podobizną.
Lech Kaczyński na nowym znaczku
Autorem projektu znaczka z Lechem Kaczyńskim jest Andrzej Gosik. Znaczek ma formę bloku, widnieje na nim portret byłego prezydenta Warszawy i późniejszego prezydenta Polski, a na oprawie wokół znaczka - zdjęcie Zamku Królewskiego w Warszawie. Jego nominał to osiem złotych.
Razem ze znaczkiem poczta wprowadziła tak zwaną kopertę pierwszego dnia obiegu (FDC), na której umieszczone zostało zdjęcie pomnika warszawskiej Syrenki, symbolu stolicy, znajdującego się w jej herbie. "Grafice tej towarzyszą słowa: "Odwaga i wiarygodność – Warszawa czeka na zmiany", będące hasłem Lecha Kaczyńskiego w kampanii wyborczej w 2002 r." - opisuje poczta w komunikacie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
PiS ma bardzo poważny problem. "Rząd doszedł do ściany"
Na uroczystej prezentacji nowego znaczka zjawili się w piątek prezes poczty Krzysztof Falkowski i trzech jej wiceprezesów, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, Jan Kanthak, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, i Dariusz Figura, przewodniczący Klubu Radnych PiS w Radzie Warszawy.
Tak pamiętają byłego prezydenta
- Nasz znaczek to forma hołdu dla dokonań Lecha Kaczyńskiego: patrioty, męża stanu i warszawiaka, który oddał serce swemu rodzinnemu miastu - mówił Krzysztof Falkowski. - Wygrywając wybory, prezydent Lech Kaczyński miał wizję, postawił na bezpieczeństwo, na wzrost wydatków na kulturę i oświatę - wyliczał z kolei Jan Kanthak.
Poczta cytuje też wspomnienie Jarosława Kaczyńskiego na temat brata: "Kandydując na prezydenta Stolicy obiecywał: 'Warszawa, podobnie jak i cały kraj, wymaga gruntownej przebudowy i naprawy. W stolicy nagromadziło się wiele patologii. Widzimy je w urzędach, służbie zdrowia, oświacie, kulturze, na ulicy… Mieszkańcy naszego miasta co i rusz napotykają rozmaite przeszkody utrudniające zwykłe, codzienne życie. Chcę to zmienić i wiem, jak to zrobić'. I rzeczywiście podjął takie działania, które przyniosły efekty".
Lech Kaczyński był prezydentem Warszawy do 22 grudnia 2005 roku. Dzień później objął fotel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej po wygraniu październikowych wyborów. Jego kadencja została przerwana przez katastrofę lotniczą w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku. Prezydent, który leciał samolotem na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginął, tak jak wszystkich pozostałych 95 pasażerów.
Wprowadzony w piątek do obiegu znaczek ma wymiary 31,25 na 43 mm, a blok - 70 na 90 mm. Znaczek został wydany w 90 tysiącach egzemplarzy.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj