Lekka poprawa klimatu biznesowego w czerwcu - PKPP Lewiatan
7.7.Warszawa (PAP) - Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w czerwcu utrzymał poziom notowania rocznego z poprzedniego miesiąca 35 pkt oraz zyskał dwa punkty w notowaniu kwartalnym i aż...
07.07.2009 | aktual.: 07.07.2009 13:52
7.7.Warszawa (PAP) - Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w czerwcu utrzymał poziom notowania rocznego z poprzedniego miesiąca 35 pkt oraz zyskał dwa punkty w notowaniu kwartalnym i aż trzy punkty w notowaniu półrocznym, osiągając odpowiednio poziom 34 i 39 pkt.
"Są to nadal rekordowo niskie notowania, choć trzeba zauważyć pierwsze w tym roku symboliczne wzrosty. Utrzymuje się przewaga indeksów rocznego i półrocznego nad kwartalnym, co sugeruje, że dno spowolnienia gospodarczego może znajdować się między drugim a trzecim kwartałem tego roku" - napisano w opublikowanym we wtorek raporcie.
Indeks popytu globalnego, oceniający konsumpcję krajową, eksport i inwestycje krajowe i zagraniczne, wzrósł kdk o 4 pkt do 25 pkt, natomiast rdr nie zmienił się, pozostając na poziomie 23 pkt.
"Indeks roczny popytu pozostaje na historycznie najniższym notowaniu, ale wydaje się, że tendencja spadkowa została zahamowana, a indeks kwartalny odrobił częściowo straty z poprzedniego miesiąca. Stosunkowo dobre dane dotyczące konsumpcji i eksportu netto w I kwartale spowodowały skok w górę o 4 punkty również indeksu popytu za I półrocze. Wydaje się, że tendencje spadkowe produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej ulegają powoli wyhamowaniu" - napisano.
Indeks makroekonomiczny, obejmujący inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki, kwartalny zwiększył się o 5 pkt do 49 pkt, a roczny o 3 pkt do 38 pkt.
"Inflacja zaczęła widocznie maleć, a osłabiony kurs złotego przyczynił się do istotnej poprawy salda bilansu handlowego i płatniczego, które kolejny miesiąc wykazują nadwyżki. Również wzrost bezrobocia został przynajmniej sezonowo przyhamowany. Jednak przewidywany wzrost bezrobocia pod koniec roku i związany z tym dalszy spadek popytu krajowego mogą w istotny sposób podważyć warunki stabilności makroekonomicznej, a zwłaszcza spowodować dalszy spadek przychodów budżetowych oraz, że już obecnie wysoki deficyt budżetowy wymknie się spod kontroli" - dodano.
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 proc. PKB rocznie. (PAP)
nik/ jtt/