Lekkie umocnienie długu i złotego, rynek czeka na krajowe dane

Początek nowego tygodnia na rynku złotego przynosi lekkie umocnienie polskiej waluty za sprawą nieznacznej poprawy nastrojów na rynku bazowym. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1695 PLN za euro, 3,2447 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,3500 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,210% w przypadku obligacji 10-letnich.

Lekkie umocnienie długu i złotego, rynek czeka na krajowe dane
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

20.05.2013 07:58

Ostatnie sesje na złoty przyniosły, zgodnie z prognozą, próbę wygenerowania korekty z okolic 4,19 – 4,20 EUR/PLN. W głównej mierze impuls ten spowodowany został poprawą nastrojów na szerokim rynku, gdzie eurodolar wyhamował ostatnie spadki. Równocześnie piątkowy wzrost popytu na rynku polskiego długu tradycyjnie przełożył się również na poprawę nastrojów na rynku złotego. Rynek obawiał się, iż ostatnie odreagowanie i realizacja zysków z okolic 3,0% może stać się przyczyną do mocniejszego ruchu – jak dotąd jednak impuls ten doprowadził jedynie do testu 3,3%, a piątkowy wzrost cen bundów pomógł również polskiemu długowi. Równocześnie w dalszym ciągu trwają spekulacje nt. dalszego cięcia stóp procentowych w Polsce. Weekendowa wypowiedz J. Hausnera potwierdziła, iż to frakcja gołębi jest w tej chwili dominującą w RPP. Decydent poinformował, że nawet jeśli inflacja przyspieszy, to jej dojście do celu inflacyjnego (2,5%) nie nastąpi szybko, co jest argumentem za obniżką stóp procentowych.

W rozpoczynającym się tygodniu inwestorzy na złotym poznają całą serię danych fundamentalnych, które pozwolą wiarygodniej ocenić perspektywę dalszego cięcia stóp w czerwcu. W trakcie dzisiejszej sesji GUS poda przeciętne zatrudnienie (oczek. -0,9% r/r) i wynagrodzenie (oczek. 2,2% r/r) (w sektorze przedsiębiorstw) w kwietniu. Najważniejszą figurą będzie jednak wtorkowy odczyt w zakresie produkcji przemysłowej (oczek. 2,8% r/r). Dodatkowo w czwartek poznamy zapiski z majowego posiedzenia RPP.

Z rynkowego punktu widzenia okolice 4,19-4,20 EUR/PLN ponownie potwierdziły swoją istotność oraz zwyczajowy wzrost popytu na złotego w tym zakresie. Ruch powrotny doprowadził do testu obszaru wsparcie na 4,1625 EUR/PLN, którego przekroczenie ( w kierunku 4,1510 EUR/PLN) wymagać będzie najprawdopodobniej już wsparcia ze strony notowań eurodolara.

Konrad Ryczko

analityk
makler papierów wartościowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
walutynotowania walutkomentarz walutowy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)