Trwa ładowanie...
d4232qm
dell

Lenovo idzie w ślady Della

Gigant jest coraz bliżej inwestycji w Polsce. Chce jednak większego dofinansowania i przeraża go opłata za odrolnienie gruntu.

Share
d4232qm

Lenovo, chiński koncern, który wchłonął dział komputerów IBM, powinien na dniach podjąć ostateczną decyzję o inwestycji w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Niektórzy twierdzą, że już podjął.
_ Firma buduje montownię komputerów w Legnickim Polu. Będzie tu pracować tysiąc osób _ - twierdzi źródło „PB”.

Wcześniej Lenovo rozważało lokalizację w pobliżu Wrocławia, potem w Krzywej w okolicach Legnicy, której atutem jest skrzyżowanie autostrady A4 z drogą szybkiego ruchu S3.

Przedstawiciele rządu tonują emocje.
_ Jestem przekonany, że firma wyląduje w Polsce, ale sprawa nie została przesądzona _ - mówi Wojciech Szelągowski, wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Alternatywą dla Polski jest Słowacja.

d4232qm

Dwa razy więcej

Z informacji „PB” wynika, że sprawa rozbija się o dwie kwestie: Lenovo powiększyło projekt, oczekuje więc od rządu wyższego wsparcia, poza tym koncern nieprzyjemnie się zdziwił, gdy usłyszał, że zapłaci za odrolnienie działki, na której chce postawić fabrykę.
_ Ze względu na tajemnicę handlową nie mogę komentować tych doniesień _ - mówi Aleksander Kostuń, wójt gminy Legnickie Pole.

Gdy „PB” informował w styczniu o pierwszych planach Lenovo, firma chciała inwestować 45 mln zł i zatrudnić 500 osób. Teraz wartość projektu wzrosła do około 60 mln zł, a liczba miejsc pracy się podwoiła. Międzyresortowy zespół ds. inwestycji, który decyduje o wsparciu zagranicznych firm, będzie więc rozpatrywać wniosek o rządowy grant ponownie (poprzednia decyzja była pozytywna). Zespół może spotkać się nawet jeszcze w tym tygodniu.

Polski folklor

Opłata za odrolnienie gruntu to polski folklor. Stanowi ona równowartość 750 ton żyta za 1 ha ziemi najwyższej klasy plus 10 proc. tej kwoty płacone przez 10 lat. Na przykład Colgate-Palmolive Manufacturing Poland, który w pobliżu Świdnicy zbudował zakład na działce 22,2 ha, ma do zapłacenia 1,8 mln zł. Eksperci od dawna mówią, że opłata za odrolnienie jest bez sensu.
_ Bardzo współczuję wójtowi gminy Legnickie Pole. Radziłbym mu postąpić podobnie, jak uczyniły władze Świdnicy: wziąć na siebie opłatę odrolnieniową, a potem co roku starać się, by urząd marszałkowski ją umorzył. Żałuję, że ze względu na skróconą kadencję Sejmu nie zdążyłem zająć się tą sprawą _ - mówi Ryszard Wawryniewicz, poseł PiS, wcześniej wiceprezydent Świdnicy.

Urząd marszałkowski podpowiada jeszcze inne rozwiązanie.
_ W przypadku gruntów należących do specjalnych stref ekonomicznych zarząd województwa dolnośląskiego z reguły nie pobiera opłaty za odrolnienie _ - zapewnia Marcin Szuchta, rzecznik prasowy zarządu województwa.

d4232qm

Świdnica miała z tym jednak w ubiegłym roku problem.

Trzy razy mniej

Lenovo to kolejny po Dellu inwestor z branży komputerowej w Polsce. Chińczycy chcą zainwestować kilkukrotnie mniej niż Amerykanie w Łodzi i stworzyć trzy razy mniej miejsc pracy.
_ Obie firmy lokują w Polsce montownie komputerów. Otwarta pozostaje kwestia współpracy z poddostawcami, którzy produkują w Polsce, jak Flextronics czy Jabil, i właśnie się rozbudowują. Decyzja o wyborze Polski podyktowana jest koniecznością szybkiej realizacji dostaw, bo choć produkcja na Dalekim Wschodzie jest dużo tańsza, to transport trwa kilkanaście tygodni, a to w branży komputerowej bardzo długo _ - komentuje Stefan Kamiński, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.

Małgorzata Grzegorczyk
Puls Biznesu

d4232qm

Podziel się opinią

Share
d4232qm
d4232qm