Trwa ładowanie...
da655qs

Leonardo Del Vecchio

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
da655qs
Miejsce urodzenia:

Mediolan, Włochy

Leonardo Del Vecchio jest założycielem firmy Luxottica Group
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Leonardo Del Vecchio to włoski biznesmen, założyciel i prezes firmy Luxottica Group. Nazywany jest królem okularów – do jego firmy należy m.in. marka Ray-Ban.

Życiorys

Włoski biznesmen urodził się w 1935 roku.* Rodzina Leonarda Del Vecchio* była biedna. Ojciec zmarł jeszcze przed jego narodzinami. Matka nie była w stanie utrzymać pięciu synów i gdy Leonardo miał 7 lat oddała go do sierocińca. Jako piętnastolatek rozpoczął praktyki w fabryce, a z czasem zapisał się do wieczorowej szkoły projektowania na Akademii Sztuk Pięknych Brera.

Z czasem zaczął się coraz bardziej fascynować okularami i oprawkami, aż przeprowadził się do Agordo w Wenecji, które było znane z rozwiniętego przemysłu okularowego. Otworzył tam sklep z oprawkami, a 3 lata później założył firmę Luxottica. Od lat 80. firma Del Vecchio zaczęła podbijać rynek europejski i amerykański, by od 1995 roku być największym producentem i dystrybutorem na światowym rynku optycznym.

Luxottica oferuje m.in. sportową markę Oakley, Vogue Eyewear, Ray-Bana. W swojej ofercie ma również okulary na prestiżowych licencjach, np. Giorgio Armani, Chanel, Dolce&Gabbana, Versace czy Prada. Firma ma obecnie swoje biura w 162 krajach i zatrudnia ponad 65 tysięcy pracowników w 6 tysiącach sklepów na całym świecie.

Leonardo Del Vecchio był odznaczany licznymi wyróżnieniami. Otrzymał w 1995 roku tytuł doktora honoris causa na Uniwersytecie Ca’ Foscari w Wenecji, a w 1999 MBA honoris causa w MIB School of Management w Trieście. W 2007 roku otrzymał honorowe obywatelstwo Agordo, natomiast w 2013 roku przyznano mu Ambrogino d'oro, czyli wyróżnienie Mediolanu za zasługi obywatelskie.

Został oskarżony o obchodzenie włoskich przepisów podatkowych i w 2008 roku nałożono na niego karę ponad 20 milionów lirów.

Cytaty

  • Work always came before everything (Praca zawsze była przed wszystkim)
  • You have to be focused on business, do not be distracted. In Italy we are very excited to talk about something else (W biznesie nie możesz być rozproszony, tylko musisz się skupić. We Włoszech mamy skłonność do tego, żeby mówić o czymś innym)
  • What annoys me is that the fundamentals are good, insurance activity works. But wanting to make the financiers is what ruins everything (Irytuje mnie to, że podstawy są dobre, działalność ubezpieczeniowa działa. Ale chęć skupienia się na finansach wszystko rujnuje)

Majątek

Majątek Leonarda Del Vecchio, który pochodzi przede wszystkim z Luxottiva Group, szacuje się na 20 miliardów dolarów. Ma także udziały w Fonciere des Regions, linii lotniczej Luxair i firmie ubezpieczeniowej Generali.

Życie prywatne

Leonardo Del Vecchio ożenił się trzy razy i ma sześcioro dzieci. Jego pierwszą żoną była Luciana Nervo. Z drugą żoną Del Vecchio (Nicolettą Gusz) ożenił się w 1997 roku i rozwiódł w 2000, jednak 10 lat później ponownie się pobrali. Ma także dwoje dzieci z nieformalnego związku z Sabiną Grossi.

Miejsce w rankingu najbogatszych

W 2017 roku Leonardo Del Vecchio zajął 50 miejsce na liście najbogatszych ludzi według Forbes. Majątek Del Vecchio uplasował go także na 2 miejscu najbogatszych Włochów.

da655qs
da655qs
da655qs
da655qs