Trwa ładowanie...
d3uqjnc

Leonid Mikhelson

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Leonim Mikhelson to rosyjski miliarder kontrolujący największą w Rosji spółkę gazową. Jest najbogatszym człowiekiem w Rosji i głównym akcjonariuszem rosyjskiej spółki gazowniczej Novatek.

Życiorys

Leonid Mikhelson urodził się 11 sierpnia 1955 roku. Pochodził z żydowskiej rodziny. Swoją karierę rozpoczął po ukończeniu studiów na Instytucie Inżynierii w Samarze w 1977 roku. Leonid Mikelson zaczął pracę jako kierownik budowy. Jednym z jego pierwszych projektów była praca nad gazociągiem Urengoi - Czelabińsk.

Kariera Leonida Mikhelsona rozwijała się dość szybko. W 1985 roku został mianowany głównym inżynierem firmy budowlanej Ryazantruboprovodstroy, a dwa lata później został dyrektorem generalnym państwowej firmy Kuibishevtruboprovodstroy, która została jako pierwsza sprywatyzowana po rozwiązaniu Związku Radzieckiego. Firma w 1994 roku zmieniła nazwę na NOVA.

Leonid Mikhelson został następnie dyrektorem generalnym holdingu Novafinivest znanego później jako NOVATEK. Od 2008 do 2010 roku był przewodniczącym rady dyrektorów OAO Stroytransgas i OOO Art Finance. Leonid Mikhelson obecnie pełni funkcje prezesa zarządu ZAO SIBUR i członka rady nadzorczej rosyjskiego banku rozwoju regionalnego.

Leonid Mikhelson zapłacił mniej niż 4 mld USD za 57,5% udziałów w OAO Sibur Holding. Spółka, która jeszcze dekadę temu była zadłużonym odziałem OAO Gazprom rozwija się i w przyszłości może powiększyć majątek Mikhelsona o kolejne miliony dolarów. Jak prognozuje Alexander Osin, główny ekonomista w firmie inwestycyjnej Finam Managment, w ciągu najbliższych pięciu lat kapitalizacja Sibur może się podwoić lub potroić.

Mikhelson często współpracuje z rosyjskim miliarderem Gennadim Timczenką w sprawie projektów biznesowych i inwestycyjnych. Są partnerami i większościowymi akcjonariuszami Novatek i Sibur. Zarówno Leonid Mikhelson jak i Timczenko regularnie pojawiają się w rankingu najbogatszych ludzi świata.

Majątek

Majątek Leonida Mikhelsona szacowany jest na 16.4 miliarda dolarów. Stale rozwijające się firmy gazociągowe Mikhelsona według prognoz wkrótce mogą zwiększyć fortunę rosyjskiego biznesmena.

Życie prywatne

Leonid Mikhelson ma jedną córkę Viktorię. Jak ujawnił Viktoria w dzieciństwie nie lubiła sztuki, lecz z czasem ją pokochała a swoją pasją zaczęła się dzielić z ojcem. Leonid Mikhelson w 2009 roku założył fundację V-A-C promującą współczesną sztukę rosyjską. Nazwa fundacji nawiązuje do imienia jego córki. VAC ma międzynarodowe więzi z New Museum w Nowym Jorku, muzeami Tate w Wielkiej Brytanii i galerią Whitechapel w Londynie.

W maju 2017 fundacja otworzyła również przestrzeń wystawienniczą w Wenecji. Trwają prace nad opracowaniem pierwszego dużego centrum sztuki V-A-C w Moskwie. Leonid Mikhelson ma nadzieję, że córka, studentka historii, przejmie w przyszłości fundację. Viktoria Mikhelson jest na pierwszym miejscu w rankingu najbogatszych rosyjskich spadkobierców. Przewidywany spadek po śmierci ojca szacuje się na 16.2 miliarda dolarów.

Miejsce w rankingu najbogatszych

Leonid Mikhelson zajmuje obecnie 44 miejsce w rankingu najbogatszych według Forbesa. Jego udziały w największych rosyjskich firmach gazociągowych dają mu pierwsze miejsce w rankingu najbogatszych Rosjan.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uqjnc
d3uqjnc
d3uqjnc
d3uqjnc

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj