Trwa ładowanie...
d1lutev

Lepsza ściągalność i szersza baza płatników mogą umożliwić obniżki podatków i parapodatków - MF

30.04. Warszawa (PAP) - Poprawa dochodów z VAT oraz lepsza ściągalność tego podatku mogą sprawić, że stawka zostanie obniżona już w 2016 r. - ocenił minister finansów Mateusz...

d1lutev
d1lutev

30.04. Warszawa (PAP) - Poprawa dochodów z VAT oraz lepsza ściągalność tego podatku mogą sprawić, że stawka zostanie obniżona już w 2016 r. - ocenił minister finansów Mateusz Szczurek podczas organizowanej przez PAP debaty "Wyzwania gospodarcze na lata 2014-2015". Jego zdaniem większa powszechność płacenia składki rentowej może prowadzić do obniżenia jej poziomu.

Szczurek ocenił, że cykl koniunkturalny w Polsce "wyjątkowo" mocno przekłada się na dochody z VAT i jeśli wraz z poprawą koniunktury poprawią się dochody z VAT, a działania nakierowane na ograniczenie szarej strefy okażą się sukcesem i przełożą się na lepszą jego ściągalność, to "nie będzie żadnego powodu, by nie obniżyć VAT już w 2016 r.".

Minister finansów dodał, że mówił o głównej stawce i nie chciał wchodzić w szczegóły poziomów stawek obniżonych.

"W interesie Ministerstwa Finansów jest, by rozbieżności między stawkami były jak najmniejsze. Najwygodniej byłoby, gdyby była jedna stawka (...) ale nie mówimy o wygodzie Ministerstwa Finansów" - powiedział Szczurek.

d1lutev

Od 2011 roku stawki VAT wynoszą 5, 8 i 23 proc.

Szczurek nie wykluczył obniżenia poziomu składki rentowej, o ile zwiększyłaby się powszechność płacenia tej składki.

"Prezent (dla podatników - PAP) jeśli chodzi o składkę rentową, bo emerytalna jest związana z przyszłą emeryturą i obniżenie składki wiązałoby się z obniżeniem emerytury, która po jej urealnieniu w 1999 r. będzie niższa niż w starym systemie, to byłoby możliwe i wskazane przy zwiększeniu powszechności płacenia tych składek" - powiedział minister finansów.

Dodał, że w jego ocenie jest to składka o charakterze ubezpieczeniowym i poszerzenie bazy kadrowiczów może się przełożyć na niższy poziom składki.(PAP)

bg/ fdu/ ana/

d1lutev
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lutev