Trwa ładowanie...
d2ka0hi
15-09-2015 11:02

Lepsze nastroje wspierają złotego w oczekiwaniu na dane

Warszawa, 15.09.2015 (ISBnews/ Admiral Markets) - Wtorkowy poranek przynosi nieznaczne osłabienie złotego do głównych walut. O godzinie 10:47 kurs EUR/PLN testował poziom 4,2103 zł, USD/PLN 3,7242 zł, a CHF/PLN 3,8426 zł.

Share
d2ka0hi

Wydarzeniem dnia na krajowym rynku walutowym jest publikacja przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) danych nt. cen towarów i usług konsumpcyjnych. W sierpniu oczekiwane jest utrzymanie deflacji na tym samym poziomie, czyli odczyt wskaźnika CPI na poziomie -0,7% R/R. Takie dane będą miały neutralny wpływ na notowania złotego. Wyższa deflacja może go nieco osłabić, podczas gdy niższa wzmocnić. Aczkolwiek w obu przypadkach nie wpłynie to na zmianę oczekiwań co do przyszłego kształtu polityki monetarnej w Polsce. W dalszym ciągu, jeżeli tylko założymy brak poważnego kryzysu w światowej gospodarce w najbliższych kwartałach, należy wykluczyć możliwość powrotu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) do obniżek stóp procentowych. Dlatego scenariuszem bazowym pozostaje podwyżka stóp w Polsce na przełomie 2016 i 2017 roku.

Dane inflacyjne mogą mieć pewien wpływ na notowania złotego. Głównym ich wyznacznikiem pozostaną jednak rynki globalne. W tym przede wszystkim spekulacje przed środowo-czwartkowym posiedzeniem amerykańskiego Fed-u, które jest głównym wydarzeniem obecnego tygodnia, ale również i września. To będzie wpływać na notowania EUR/USD, które też pośrednio będą kształtować sentyment do złotego. Wspomniane spekulacje przed posiedzeniem Fed będą "nakręcane" przez publikowane dziś dane makroekonomiczne z USA. Będą to raporty nt. sprzedaży detalicznej (prognoza: 0,3% M/M), produkcji przemysłowej (prognoza: -0,2% M/M) oraz indeks NY Empire State (prognoza: -0,75 pkt.). Ponadto lekki wpływ na nastroje na rynkach może też mieć przedpołudniowa publikacja niemieckiego indeksu ZEW (prognoza: 18,4 pkt.).

Perspektywy złotego, podobnie jak wielu innych walut, wprost uzależnione są od tego jaki komunikat w czwartek napłynie amerykańskiego z Fed-u. Drugorzędne znaczenie będą miały natomiast publikowane w kolejnych dniach dane z polskiej gospodarki (produkcja, sprzedaż).

Marcin Kiepas

Admiral Markets AS Oddział w Polsce

(ISBnews/ Admiral Markets)

d2ka0hi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ka0hi
d2ka0hi