Trwa ładowanie...
zysk
25-10-2013 16:55

Lepszy zysk z wynajmu lokalu niż z lokat bankowych

Wynajem mieszkania jest bardziej opłacalny niż trzymanie pieniędzy na lokacie bankowej - wynika z analizy Home Broker i Domiporta.pl. Średnia rentowność najmu w Gdańsku, Łodzi i Warszawie ponad dwukrotnie przekracza przeciętne oprocentowanie takich lokat.

Share
Lepszy zysk z wynajmu lokalu niż z lokat bankowychŹródło: Thinkstockphotos
d2ucmfj

Według Home Broker i Domiporta.pl, wynajem mieszkania nadal przynosi większe zyski od bankowych lokat czy obligacji skarbowych. "W związku z jesiennym ożywieniem na rynku rentowność najmu wzrosła przez ostatnie dwa miesiące o 0,17 pkt proc. i wynosi 4,13 proc." - podkreślono.

Agnieszka Grotkowska, dyrektor z serwisu nieruchomości Domiporta.pl., oceniła, że niskie oprocentowanie lokat bankowych sprawiło, że inwestorzy rezygnują z mało opłacalnych depozytów i lokują kapitał w nieruchomości na wynajem.

Z informacji Home Broker i Domiporta.pl wynika, że średnia miesięczna stawka najmu dla Gdańska, Gdyni, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia wynosi obecnie 30,14 zł za metr kwadratowy. To o ponad 2 proc. więcej niż dwa miesiące wcześniej.

d2ucmfj

Najdroższy najem jest w Warszawie. Średnia stawka za metr kwadratowy wynosi w stolicy ponad 41 zł. To o 61 proc. więcej niż w Gdyni i o 86 proc. więcej niż w Łodzi. Ponad 30 zł za metr kwadratowy wynajętego mieszkania trzeba płacić w Krakowie i Wrocławiu. Stawki w Gdańsku, Gdyni i Poznaniu mieszczą się w przedziale 25-30 zł, a w Łodzi średnia wynosi 22,2 zł.

"Najwyższą rentowność mają mieszkania kupione na wynajem w Gdańsku, Łodzi i Warszawie. Osoba kupująca mieszkanie na wynajem w tych miastach może, przy założeniu 10,5-miesięcznego okresu najmu w ciągu roku oraz uwzględnieniu czynszu i podatku, liczyć na 4,5 proc. zysku w skali roku" - podkreślono. Około 4 proc. netto zarobić można w Gdyni, Krakowie i Wrocławiu, a średni zysk w Poznaniu przekracza 3,5 proc.

Dla porównania średnie oprocentowanie lokat bankowych to 2,01 proc. w skali roku. "Potencjalne dochody z wynajmu nadal przewyższają też zyski, jakie możliwe są do osiągnięcia w przypadku obligacji skarbowych" - dodano.

d2ucmfj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ucmfj
d2ucmfj