Leroy Merlin nie zamierza zrywać z Rosją. Polski oddział zabrał głos, zapomniał o jednym
Na znak sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę część zachodnich firm wstrzymuje działalność w Rosji bądź całkiem się z niej wycofuje. Jednak długa jest także lista tych, które zostają. Wśród nich jest Leroy Merlin, który zapowiada nawet gotowość do zwiększenia działalności w tym kraju, co spotyka się z szeroką krytyką. We wtorek polski oddział firmy opublikował specjalne oświadczenie. Ani razu nie padło w nim jednak słowo "Rosja".
Rozpętana przez Rosję wojna w Ukrainie doprowadziła do śmierci tysięcy cywilów, zmusiła miliony osób do uchodźstwa i doprowadziła do wielomiliardowych strat materialnych.
Leroy Merlin, podobnie jak inne firmy należące do tego samego właściciela - Auchan i Decathlon, nie zamierza jednak wstrzymać działalności w Rosji. Jak donosi "The Telegraph", szefowie rosyjskiego oddziału Leroy Merlin powiedzieli nawet dostawcom, że są gotowi zwiększyć aktywność na tym rynku: "Od czasu zniknięcia niektórych firm z rynku jesteśmy otwarci na Wasze propozycje dotyczące zwiększenia towarowania i poszerzenia asortymentu".
W poniedziałek doszło do rosyjskiego ostrzału centrum handlowego Retroville w Kijowie, w którym mieścił się sklep Leroy Merlin. Według "Kyiv Independent" w wyniku zniszczenia centrum zginął jeden pracownik tej sieci. Ukraińskie ministerstwo obrony odniosło się na Twitterze: "Leroy Merlin to pierwsza firma na świecie, która finansuje bombardowanie swoich sklepów i zabijanie własnych pracowników. Nieludzka, wstrząsająca chciwość".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Tarcza antyputinowska" uratuje gospodarkę? "Tam nic nie ma"
Obrywa się także polskiemu oddziałowi firmy. W postach na Facebooku roi się od rozzłoszczonych internautów, którzy krytykują zachowanie centrali holdingu i zarzucają wspieranie działań wojennych Kremla. Nawołują także do bojkotu sklepów.
Leroy Merlin Polska publikuje oświadczenie ws. wojny
Do zniszczenia kijowskiego centrum handlowego odniósł się też we wtorek Leroy Merlin Polska. "Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci obrazami zniszczeń dokonanych w miastach ukraińskich i tragedii ludzkich wynikających z tej wojny. Wczoraj do tych scen doszedł obraz zbombardowanego sklepu Leroy Merlin w Kijowie. Zginął w nim ochroniarz centrum handlowego. Wręcz brakuje wystarczająco mocnych słów na wyrażenie potępienia całej tej brutalności stosowanej od 24 lutego w Ukrainie. A jednocześnie mamy ogromne współczucie dla wszystkich ofiar tej wojny" - czytamy w oświadczeniu, opatrzonym ilustracją ukraińskiej flagi i napisem "Jesteśmy z Wami".
"To mobilizuje nas w Leroy Merlin Polska do jeszcze większego wzmożenia wysiłków na rzecz pomocy naszym kolegom i koleżankom z Ukrainy a także tysiącom uchodźców. Już od początku działań wojennych rozpoczęliśmy akcję sprowadzania do Polski pracowników Leroy Merlin Ukraina i ich rodzin. W naszej warszawskiej centrali koordynujemy tę akcję w stałym codziennym kontakcie pracownikami Leroy Merlin w Ukrainie. W wyniku tych działań do dziś udało się zapewnić bezpieczne schronienie w Polsce dla ponad 300 osób związanych z naszą firmą i ich rodzin" - wylicza firma.
"W pomoc tysiącom uchodźcom z Ukrainy nie związanym z Leroy Merlin zaangażowały się też setki pracowników polskiego oddziału firmy. Przyjmujemy uchodźców do naszych domów, wozimy pomoc rzeczową na granicę, przeznaczyliśmy jako Leroy Merlin Polska poważne środki finansowe na pomoc kierowaną potrzebującym bezpośrednio i poprzez zajmujące się tym profesjonalnie różne organizacje pozarządowe.
Ponadto w Polsce uruchomiliśmy Biuro Leroy Merlin Ukraina, które koordynuje działania ukraińskiego oddziału naszej sieci.
Jako pracownicy Leroy Merlin Polska, od osób pracujących w sklepach po Zarząd, w pełni solidaryzujemy się z mieszkańcami Ukrainy. Nasze serca – tak jak całego polskiego społeczeństwa – są po stronie pokrzywdzonych przez tę wojnę. Będziemy im pomagać. Będziemy zwiększać nasze zaangażowanie. I będziemy żyć w nadziei, że ta wojna się jak najszybciej skończy" - czytamy.
W oświadczeniu ani razu nie pada słowo "Rosja", nie ma też wyjaśnienia, że mamy do czynienia z rosyjską agresją na inny, niepodległy kraj, a Ukraina broni swojego terytorium. Skomentował to na Twitterze dziennikarz "Pulsu Biznesu" Marcel Zatoński, zamieszczając oświadczenie polskiego oddziału Leroy Merlin z propozycjami poprawek.
Zachodnie firmy podzielone ws. reakcji na wojnę
Przypomnijmy, działalność w Rosji wstrzymały m.in. McDonald's, KFC, Coca-Cola, Heineken, Carlsberg czy Ikea. Również polska firma Amica wstrzymała sprzedaż na rynek rosyjski. Część firm zupełnie wycofuje się z tego kraju. Tak zrobiła m.in. tak zwana wielka czwórka firm zajmujących się audytem: Deloitte, EY, KPMG i PwC.
Z kolei - obok Leroy Merlin, Auchana i Decathlona - działają tam tak samo jak przed wojną m.in. Nestle, Mondelez, Renault, Danone, Lactalis, Savencia, Bonduelle czy producenci win francuskich, obecni na rosyjskim rynku od kilkudziesięciu lat.
Według biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka 925 cywilów zginęło na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji, 1496 zostało rannych. A to tylko liczby opierające się na zweryfikowanych danych, prawdziwa liczba zabitych cywilów jest dużo większa, tylko w Mariupolu, który jest bezlitośnie ostrzeliwany, według władz zginęły ponad 2 tysiące cywilów.
Z powodu wywołanej rosyjską inwazją wojny na Ukrainie 10 mln ludzi musiało opuścić swoje domy - poinformował w niedzielę na Twitterze Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi. W sobotę UNHCR informowało, że od czasu rosyjskiej inwazji ponad 3,3 mln osób zbiegło przed wojną za granicę. Do Polski przybyło już ponad 2,1 mln uchodźców.