Trwa ładowanie...
d1vrk7p
29-01-2016 17:15

Leszek Bosek prezesem Prokuratorii Generalnej (aktl.)

#
dochodzą wypowiedzi ministra skarbu Dawida Jackiewicza i prof. Leszka Boska z konferencji
#

d1vrk7p
d1vrk7p

29.01. Warszawa (PAP) - W piątek prof. Leszek Bosek został prezesem Prokuratorii Generalnej; akt powołania wręczył mu minister skarbu Dawid Jackiewicz. Minister zapowiedział, że po zlikwidowaniu MSP prokuratoria otrzyma część jego dotychczasowych zadań.

Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa jest instytucją prawniczą, której zadaniem jest zastępstwo procesowe Skarbu Państwa przed sądami i trybunałami oraz ochrona interesu Skarbu Państwa w sądach powszechnych. Jest także organem opiniodawczym w sprawach dotyczących istotnych praw i interesów Skarbu Państwa.

Bosek został powołany na prezesa Prokuratorii Generalnej przez premier Beatę Szydło, na wniosek ministra skarbu, spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru.

Leszek Bosek jest doktorem habilitowanym nauk prawnych. Od 2015 r. pracuje na stanowisku profesora na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w Katedrze Prawa Cywilnego. Jest radcą prawnym, pracował m.in. w Biurze Analiz Sejmowych i Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa. Był również mediatorem i arbitrem w sądzie polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego oraz radcą ds. orzecznictwa w Biurze Trybunału Konstytucyjnego. Od 2008 r. wykładał w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie.

d1vrk7p

"Program gospodarczy Prawa i Sprawiedliwości zakładał wzmocnienie Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa. Powołanie prezesa z tak bogatym doświadczeniem i dużymi kompetencjami to jeden z części, która poprawi skuteczność ochrony interesów Skarbu Państwa" - podkreślił cytowany w komunikacie minister skarbu Dawid Jackiewicz.

"To ważne, bo po zlikwidowaniu ministerstwa skarbu państwa, Prokuratoria Generalna otrzyma część jego dotychczasowych zadań. Ta instytucja będzie dalej wzmacniana osobowo, finansowo i organizacyjnie" - dodał.

"Ministerstwo skarbu państwa w momencie zlikwidowania musi być zastąpione przez taką instytucję, która w sposób sprawny i skuteczny będzie nadzorowała, zarządzała majątkiem państwowym. My rozważaliśmy wiele różnych możliwości, wiele różnych wariantów. Wydaje się, że najlepszym, gwarantującym najbardziej skuteczne zarządzanie tym majątkiem jest wariant stworzenia czegoś na kształt holdingu, (...) który będzie skupiał najistotniejsze podmioty (...). Prokuratoria generalna miałaby przejąć część obowiązków związanych z nadzorowaniem pewnej istotnej części majątku państwa" - wyjaśniał na piątkowej konferencji prasowej Jackiewicz.

Zaznaczył, że prokuratoria będzie musiała być "wzbogacona o dodatkową nogę" dotyczącą skutecznego nadzoru właścicielskiego nad częścią majątku. "Chcę tylko zaprzeczyć pogłoskom mówiącym o tym, że nie będzie jednego zcentralizowanego miejsca, w którym zarządzano by majątkiem państwowym. Nie będzie takiej sytuacji, w której spółki skarbu państwa zostałyby rozparcelowane pomiędzy resorty" - podkreślił minister.

d1vrk7p

Za powołanie na stanowisko prezesa Prokuratorii Generalnej SP podziękował prof. Leszek Bosek. "To dla mnie wielki zaszczyt i chciałbym podziękować za powierzenie mi misji kierowania Prokuratorią Generalną Skarbu Państwa. Chciałbym w tym momencie powiedzieć, że dołożę wszelkich starań, aby prokuratorię umocnić, by pracowali tam najlepsi prawnicy, by były to osoby kreatywne i zdolne do efektywnej reprezentacji skarbu państwa nie tylko w postępowaniach sądowych, ale także w postępowaniach arbitrażowych i w Polsce i zagranicą" - powiedział odbierając powołanie prof. Bosek.

Obecnie Prokuratoria Generalna prowadzi 7095 spraw sądowych. W ubiegłym roku wpłynęło do niej 3642 spraw.

d1vrk7p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vrk7p