Trwa ładowanie...
d1ly6fo

Leszek Czarnecki

Najnowsze informacje
3.7
(3 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Wrocław

d1ly6fo
East News
Źródło: East News

Leszek Czarnecki jest polskim przedsiębiorcą działającym w branży finansowej.

Życiorys

Leszek Czarnecki urodził się 9 maja 1962 roku we Wrocławiu. Jest absolwentem wrocławskiego III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza oraz Politechniki Wrocławskiej na Wydziale Inżynierii Sanitarnej. Pracę doktorską obronił w 1993 roku na wrocławskiej Akademii Ekonomicznej. Ukończył także Harvard Business School.

W latach 1986-1990 Leszek Czarnecki pracował jako zawodowy nurek. Pierwsze przedsiębiorstwo, które założył (TAN S.A.), zajmowało się prowadzeniem głębinowych prac hydrotechnicznych.

W dalszych latach kariera Leszka Czarneckiego zaczęła rozwijać się w innym kierunku. Biznesmen rozpoczął inwestycje na rynku finansowym. Stworzył między innymi pierwszą firmę leasingową w Polsce (Europejski Fundusz Leasingowy), zarządzał Credit Agricole Polska, TU Europa i Polbankiem. Firma Leszka Czarneckiego, LC Corp, jest właścicielem Sky Tower we Wrocławiu.

Leszek Czarnecki jest także czynnym działaczem społecznym. W 2012 roku przeznaczył 6 milionów złotych na utworzenie przy St. Antony’s Collage w Oxfordzie Programu Studiów o Współczesnej Polsce. Z inicjatywy Leszka Czarneckiego zorganizowano również serię konkursów pod nazwą „Studiuję, pracuję, zarządzam”, w których wyłaniano najlepsze plany biznesowe młodych przedsiębiorców. Ponadto Czarnecki brał udział w debatach na uniwersytetach w ramach programu „Przedsiębiorczość – inicjatywa Leszka Czarneckiego”, dzieląc się ze studentami swoją wiedzą i doświadczeniami.

W 2007 roku powstała fundacja LC Heart, potem Fundacja Jolanty i Leszka Czarneckich, wspierająca wyrównywanie szans wśród dzieci i młodzieży.

Leszek Czarnecki za swoją działalność gospodarczą i społeczną otrzymał wiele nagród oraz wyróżnień. Już w 1998 roku został ogłoszony przez „The Wall Street Journal” jednym z najlepszych menedżerów w Europie Środkowej, a w 2004 wpisany na prestiżową listę „Financial Times”, na której widnieje jako jedyny Polak. W 2009 roku Leszek Czarnecki otrzymał honorową nagrodę w plebiscycie „Przedsiębiorca” firmy Ernst&Young, a w 2010 Nagrodę im. Andrzeja Wierzbickiego przyznawaną przez Konfederację Lewiatan.

Istnieją przesłanki o współpracy Leszka Czarneckiego ze Służbą Bezpieczeństwa jako TW Ernest, a następnie z wywiadem PRL jako agent Ternes. Biznesmen przyznał się do podpisania domniemanych dokumentów, ale zaprzecza dostarczaniu służbom informacji.

Majątek

Majątek Leszka Czarneckiego szacowany jest na ponad 3,5 miliarda złotych. Na fortunę biznesmena składają się udziały większościowe kilku spółek notowanych na giełdzie. Są to Getin Noble Bank, Getin Holding, Idea Bank, LC Corp, Open Finance i MW Trade.

Życie prywatne

Leszek Czarnecki był dwukrotnie żonaty. Ma dwoje dzieci z pierwszego małżeństwa. Jego drugą żoną jest dziennikarka i prezenterka Jolanta Pieńkowska.

Biznesmen ma licencję pilota, jednak największą pasją Leszka Czarneckiego jest nurkowanie. Przygodę z tym sportem rozpoczął jako nastolatek. W wieku 22 lat został instruktorem. Leszek Czarnecki jest dwukrotnym rekordzistą na poziomie krajowym (najgłębsze zejście pod wodę, 194 m w południowoafrykańskich jaskiniach Boesmansgat) i światowym (najdłuższy dystans podwodny, 17 km korytarzy jaskiń Dos Ojos w Meksyku).

Ranking najbogatszych Polaków

W 2004 fortunę Leszka Czarneckiego szacowano na 1,1 miliarda złotych, co dawało mu 10. miejsce w rankingach najbogatszych Polaków. Przez lata biznesmen sukcesywnie się wzbogacał. W 2017 roku Czarnecki plasuje się na 6. pozycji.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ly6fo
d1ly6fo
d1ly6fo
d1ly6fo