Trwa ładowanie...

Leszek Czarnecki chroni swoją prywatność. Mieszka w Miami

Niegdyś miliarder, dzisiaj milioner. O Leszku Czarneckim zrobiło się głośno w związku z aferą KNF. Przy okazji szumu związanego z jedną z największy afer korupcyjnych w naszym kraju na jaw wychodzą ciekawe fakty z życia jednego z najbogatszych Polaków.

Leszek Czarnecki chroni swoją prywatność. Mieszka w MiamiŹródło: East News, fot: Stawinski/REPORTER
d1mfixr

Leszek Czarnecki nagrał swoją rozmowę z szefem KNF Markiem Chrzanowskim, podczas której Chrzanowski miał zaoferować przychylność wobec jego banków w zamian za zatrudnienie wskaznego prawnika z gigantycznym wynagrodzeniem. Nagranie wykonane w marcu w zeszłym tygodniu opublikowała "Gazeta Wyborcza" i machina ruszyła: Chrzanowski zrezygnował ze stanowiska, śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura (zawiadomienie złożył pełnomocnik Czarneckiego, mec. Roman Giertych)
, opozycja chce powołania komisji śledzczej. W poniedziałek Czarnecki blisko 12 godzin zeznawał przed katowicką prokuraturą. W tym czasie "Dziennik Gazeta Prawna" opublikował stenogram całej rozmowy Czarnecki - Chrzanowski.

Nagrania ujawniły nieoczekiwane informacje z prywatnego życia Czarneckiego. "Ja mieszkam na wyspie w Miami, gdzie są 42 domy. Z żoną jesteśmy jedynymi gojami, 41 domów żydowskich. W takiej społeczności mieszkamy" - mówił na przykład Chrzanowskiemu biznesmen. Mianem goja, co często pojawia się w Torze, określa się nie-Żydów, ściślej osoby spoza narodu Izraela.

DGP
Źródło: DGP

Zobacz co Leszek Czarnecki mówił o sektorze bankowym przed kryzysem swoich spółek:

Kochał żonę nie znosił teściowej

Od 10 lat żoną Leszka Czarneckiego jest Jolanta Pieńkowska, dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Oboje niezwykle cenią sobie prywatność. Jednak kolorowej prasie udawało się uszczknąć rąbka tajemnicy z życia prywatnego biznesmena. Czarnecki przed Pieńkowską przez 4 lata spotykał się z inną dziennikarką oraz podróżniczką – Martyną Wojciechowską. Para rzekomo planowała ślub, jednak Wojciechowska miała zrezygnować "w ostatniej chwili".

d1mfixr

Czarnecki ma dwoje dzieci z pierwszego małżeństwa. Jakiekolwiek informacje dotyczące jego dawnej rodziny są jednak pilnie strzeżone. Powody rozstania Czarneckiego z matką jego dzieci nigdy nie były podane do publicznej informacji. Jak w 2008 roku pisał dziennik "Polska The Times", biznesmen "rozwiódł się dlatego, że żona przestała go rozumieć. A kochał ją bardzo. Nie znosił natomiast swojej teściowej".

Czarnecki daje nura

Milioner jest zapalonym nurkiem, do tego rekordzistą Polski i świata w nurkowaniu. Był jednym z najmłodszych instruktorów nurkowania w Polsce. Uprawnienia zdobył, mając 22 lata.

Z tą pasją związany był jeden z jego pierwszych biznesów - Przedsiębiorstwo Techniki Alpinistyczno-Nurkowej, które otworzył na początku lat 80. Firma prowadziła prace podwodne. W swojej karierze zaliczył także 4 lata pracy jako zawodowy nurek. Było to między 1986 a 1990 rokiem.

TW "Ernest"

Leszek Czarnecki to absolwent Wydziału Inżynierii Sanitarnej na Politechnice Wrocławskiej. W 1993 r. obronił doktorat na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Jest też absolwentem Harvard Business School.

d1mfixr

Ze zgromadzonych w Instytucie Pamięci Narodowej dokumentów wynika, że w wieku 18 lat podpisał zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa jako TW "Ernest", nr rej 42601. Był wtedy uczniem III LO we Wrocławiu.

Ponadto w połowie 1982 r. podpisał zobowiązanie do współpracy z wywiadem PRL. W październiku 1983 r. założono mu teczkę o numerze 15538 jako kontakt operacyjny o pseudonimie "Ternes".

Czarnecki przyznał się do podpisania zobowiązania, ale nie do przekazywania SB informacji.

Społecznik

Leszek Czarnecki słynie również z filantropii. Jednym z większych jego dzieł jest Fundacja St Antony’s College Oxford Noble, która powstała 2012 r. Realizuje Program Studiów o Współczesnej Polsce na Uniwersytecie Oxfordzkim w Wielkiej Brytanii. Getin Noble Bank, którego Czarnecki jest właścicielem, przeznaczył na ten cel 6 mln zł.

d1mfixr

Od 2007 r. działa również Fundacja Jolanty i Leszka Czarneckich (na początku LC Heart). Milioner przekazał na jej cele 55 mln zł. Fundacja pomaga dzieciom i młodzieży w wyrównywaniu szans.

W 10 lat stracił ponad 5 mld zł

Jeszcze kilka lat temu był regularnie wymieniany w pierwszej trójce najbogatszych Polaków, z majątkiem wycenianym nawet na 6 mld zł, ale w ostatnich miesiącach majątek Leszka Czarneckiego niezwykle stopniał. Od dłuższego czasu nawet nie jest miliarderem.

Getin Noble Bank w ostatnich latach zaliczył gwałtowny spadek wartości. Akcje spadają od wielu miesięcy, ale po wybuchu afery KNF wręcz tąpnęły. Jednak GNB na równi pochyłej jest praktycznie od połowy 2014 r. Wtedy pojedyncza akcja kosztowała blisko 10 zł, co oznaczało prawie 10 mld zł kapitalizacji. Teraz papiery są wyceniane po kilkadziesiąt groszy za sztukę.

Wartość giełdowa Getin Noble Banku, perły w koronie imperium giełdowego Czarneckiego, to obecnie ok. 400 mln zł. Wartość wszystkich spółek, które kontroluje biznesmen to już mniej niż 700 mln zł.

Struktura majątku Leszka Czarneckiego jest niezwykle skomplikowana, dlatego niełatwo jest go "wycenić", ale szacuje się, że jego majątek może być już wart mniej niż 400 mln zł.

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl *

d1mfixr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mfixr