Trwa ładowanie...

Leszek Czarnecki w 10 lat stracił ponad 5 mld zł. Upada imperium miliardera

Jeszcze kilka lat temu był regularnie wymieniany w pierwszej trójce najbogatszych Polaków, z majątkiem wycenianym nawet na 6 mld zł, ale w ostatnich miesiącach jego majątek bardzo stopniał. Od dłuższego czasu nawet nie jest miliarderem.

Share
Leszek Czarnecki w 10 lat stracił ponad 5 mld zł. Upada imperium miliardera Źródło: East News, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
d40cvw0

Doprowadzenie banków Leszka Czarneckiego do upadłości, a następnie przejęcie ich za 1 zł przez jeden z państwowych banków. Takim scenariuszem postraszył bankiera szef Komisji Nadzoru Finansowego podczas nieformalnej rozmowy pod koniec marca.

Czarnecki rozmowę nagrał, a we wtorek sprawę opisała "Gazeta Wyborcza". Chrzanowski miał zaproponować Czarneckiemu zapewnienie jego bankom przychylności KNF w zamian za zatrudnienie wskazanego prawnika za olbrzymie wynagrodzenie wynoszące 1 proc. wartości banków. Według Czarneckiego chodziło o 40 mln zł.

To bardzo wysoka wycena, biorąc pod uwagę gwałtowny spadek wartości Getin Noble Banku w ostatnich latach. Wartość akcji spadała od wielu miesięcy, ale dodatkowo tąpnęła po wybuchu afery KNF.

d40cvw0

Na równi pochyłej akcje GNB są praktycznie od połowy 2014 roku. Wtedy pojedyncza akcja kosztowała blisko 10 zł, co oznaczało prawie 10 mld zł kapitalizacji. Teraz papiery chodzą po kilkadziesiąt groszy za sztukę

Wartość giełdowa Getin Noble Banku, perły w koronie imperium giełdowego Czarneckiego, to obecnie ok. 400 mln zł. Wartość wszystkich spółek, które kontroluje biznesmen to już mniej niż 700 mln zł.

Struktura majątku Leszka Czarneckiego jest niezwykle skomplikowana dlatego niełatwo jest go "wycenić", ale szacuje się, że jego majątek może być już wart mniej niż 400 mln zł.

Czarnecki swój pierwszy biznes założył jeszcze na studiach. W 1986 r. powstała spółka TAN. Było to Przedsiębiorstwo Hydrotechniki i Inżynierii; specjalizowało się w prowadzeniu robót podwodnych. Z czasem stał się głównym udziałowcem firmy.

d40cvw0

W 1991 r. Czarnecki założył Europejski Fundusz Leasingowy, pierwszą tego typu firmę w Polsce, która wkrótce zdominowała krajowy rynek leasingu. W 2001 r. sprzedał EFL grupie Credit Agricole za około półtora miliarda złotych.

Urodzony w 1962 roku Czarnecki wyróżniał się na tle biznesowej "starej gwardii". Nie budował majątku na prywatyzacjach, a na tworzeniu firm finansowych. Starał się też, by nie utożsamiano go z polityką, choć nie udało mu się uniknąć kłopotów tego rodzaju.

W 2008 roku "Rzeczpospolita" poinformowała, że Czarnecki już w wieku 18 lat rozpoczął współpracę z SB. Biznesmen potwierdził, że to prawda, ale zaprzeczył, że był za to wynagradzany. Biznesmen przekonywał, że cała sprawa to czarny PR na zlecenie konkurencji lub ludzi, którzy zamierzali zarobić na spadku akcji jego spółek.

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? *Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d40cvw0

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40cvw0
d40cvw0