Lewiatan: MSP oczekują usprawnienia systemu podatkowego

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP) oczekują usprawnienia systemu podatkowego - wskazali eksperci podatkowi PKPP Lewiatan podczas wtorkowego seminarium w Sejmie. Ich zdaniem nie chodzi jednak o stworzenie preferencji podatkowych, ale poprawienie prawa.

Lewiatan: MSP oczekują usprawnienia systemu podatkowego
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

12.02.2013 | aktual.: 13.02.2013 07:54

Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych wśród MSP przez Lewiatana w ramach projektu "Świadomy Podatnik", 64,6 proc. małych firm i 73,8 proc. średnich uważa, że wysokość obciążeń w podatkach dochodowych (PIT i CIT) utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej. Jednocześnie 57,4 proc. małych firm i 60,4 proc. średnich jako utrudnienie wskazuje nieprzejrzystość i niejednoznaczność przepisów o podatkach dochodowych oraz o VAT.

Dyrektor generalny PKPP Lewiatan Lech Pilawski zwrócił uwagę na rolę przedsiębiorczości w Polsce. Poinformował, że firmy wytwarzają ok. 3/4 polskiego PKB, a ich inwestycje są trzy razy większe niż inwestycje samorządów. Wyjaśnił, że w sumie mamy ok. 1,7 mln aktywnych przedsiębiorców, choć zastrzegł, że zarejestrowanych jest zdecydowanie więcej. 78 proc. firm przynosi zyski.

Pilawski dodał, że mimo iż dane te świadczą o sile firm, to nie udaje im się doprowadzić do tego, by prawo tworzone w Polsce było lepsze i nie niosło dla nich ogromnych ryzyk. - Całe prawo tworzone jest pod kątem marginesu, który działa na obrzeżach prawa lub w niezgodzie z prawem. Nie chcemy, żeby tak było - powiedział. Zaznaczył, że złe prawo w sferze podatków nie tylko obciąża firmy, ale powoduje, że narasta szara lub czarna strefa w gospodarce. - Żaden uczciwie działający przedsiębiorca nie wygra z tymi, którzy działają w szarej lub czarnej strefie. To jest dziś (...) największe zagrożenie dla firm, które chcą działać w zgodzie z prawem - powiedział Pilawski.

Biorący udział w seminarium przewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych Dariusz Rosati (PO) uważa, że MSP zasługują na szczególną uwagę. Wskazał, że w UE jest ok. 20 mln małych i średnich firm, w których pracuje ok. 67 proc. wszystkich zatrudnionych. Zwrócił uwagę, że MSP stanowią 99 proc. wszystkich firm działających w Unii.

- W ciągu ostatnich 7-8 lat sektor MSP był jedynym sektorem, który zwiększał zatrudnienie. Liczba miejsc pracy w pozostałych sektorach przedsiębiorstw spadała (...). To niesłychanie ważna sprawa w sytuacji, kiedy w całej Europie borykamy się dużym bezrobociem - powiedział. - Sektor, który tworzy nowe miejsca pracy netto, czyli dodaje miejsca pracy, z całą pewności zasługuje na uwagę - podkreślił Rosati.

Poseł wyjaśnił, że charakterystyczne dla MSP jest to, iż tego typu firmy działają jednak w trudniejszych warunkach niż duże przedsiębiorstwa. Wskazał, że mają mniejszy dostęp do finansowania, trudniejszy dostęp do zamówień publicznych, częste problemy z odzyskaniem zapłaty, ponoszą znacznie wyższe koszty administracyjne liczone na jednego pracownika.

Rafał Iniewski z Rady Podatkowej PKPP Lewiatan powiedział, że z badań wynika, iż duża część MSP nie oczekuje jednak preferencji w systemie podatkowym, ale chce mieć "dobry system podatkowy". Iniewski zaznaczył, że w obecnych realiach stworzenie prostych i jasnych podatków jest niemożliwe. - Dlatego upraszczajmy i poprawiajmy cały czas, szukajmy nowych koncepcji dla prawa podatkowego, ale nie zarzucajmy przez to pracy nad preferencjami dla MSP - powiedział. Wskazał na przykład na poprawę przepisów dotyczących tzw. kredytu podatkowego, z którego obecnie nikt nie korzysta.

Iniewski zwrócił uwagę, że adresowanie konkretnych, dobrych rozwiązań podatkowych dla małych firm rodzi pewne niebezpieczeństwa - może zahamować ich rozwój. - Jeżeli stworzymy bardzo dobre warunki dla kogoś, kto jest mały, to on zawsze będzie chciał być mały - ostrzegł.

Marta Szafarowska z Rady Podatkowej Lewiatana dodała, że skomplikowane ulgi podatkowe dla MSP mogą stanowić dla tych firm pułapkę. Są one bowiem obwarowane szeregiem formalnych warunków, a ich niespełnienie prowadzi do powstania zaległości podatkowej. - Powinniśmy się kierować raczej na tworzenie przejrzystego i jasnego systemu, tak żeby efektywnie koszt administracyjny po stronie MSP był relatywnie niższy - powiedziała.

Obecny na konferencji wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj powiedział, że resort w przygotowywanych przez siebie regulacjach skupia się obecnie na ograniczaniu barier administracyjnych dla firm. - Musimy pamiętać, w jakiej sytuacji jesteśmy po stronie budżetu (...) W tej chwili preferowane są takie rozwiązania, które zmniejszają realnie obciążenia przedsiębiorstw, ale nie powodują zwiększenia wydatków, czy zmniejszenia przychodów (budżetu - PAP), plus zmiany, które mają przeciwdziałać powstawaniu zatorów płatniczych - poinformował wiceminister.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)