Lewiatan: Ponad 20% MMŚP przewiduje spadek, 36% - wzrost przychodów w 2014 r.
Warszawa, 21.08.2014 (ISBnews) - Ponad 1/5 (20,7%) mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MMŚP) obawia się spadku przychodów r/r w 2014 r., ale o poprawie sytuacji jest przekonane 36,3% firm, wynika z badania "Monitoring kondycji sektora MMŚP w 2014 r.", przygotowanego przez Konfederację Lewiatan.
"Więcej (niż w 2013 r.) firm prognozuje w 2014 r. wzrost przychodów, ale prognozy są wstrzemięźliwe. Najlepiej sytuację oceniają firmy średnie. Firmy mikro widzą 2014 r. jeszcze w dość szarych barwach. W najlepszej kondycji jest sektor informacja i komunikacja, nieźle sobie radzi opieka zdrowotna, a także przemysł. Ciągle słabo widzi swoje możliwości handel hurtowy i detaliczny oraz transport i gospodarka magazynowa" - czytamy w prezentacji poświęconej badaniu.
Z kolei w przyszłym roku spadku przychodów spodziewa się 13,9% ankietowanych przedsiębiorstw, zaś wzrostu - już 46,0%.
"W opinii MMŚP ma to być rok znacznie lepszy niż dwa poprzednie, ale część firm nie uniknie spadków. Najsłabiej swoją sytuację widzą mikrofirmy (prawie 15% prognozuje spadek przychodów). Najlepiej - firmy średnie. Do firm z sektora informacja i komunikacja, także w 2015 r. b.dobrze oceniających swoje możliwości rozwoju, dołączą firmy z sektora działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, a także firmy przemysłowe. Relatywnie słabo swoje możliwości widzą w 2015 r. firmy handlowe" - podano w prezentacji.
Lewiatan zwraca uwagę, że w I poł. br. prawie 50% PKB wytworzyły mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. One też zatrudniają ok. 60% osób zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw (a pracuje w nich 70% pracujących w sektorze przedsiębiorstw). Inwestycje w ok. 50% realizowane są właśnie przez MMŚP.
Badanie było przeprowadzone w okresie 6 maja - 18 lipca br. (na losowej próbie 1100 mikro, małych i średnich przedsiębiorstw), czyli w czasie, gdy firmy mogły już odczuwać pierwsze gospodarcze konsekwencje pogarszania się sytuacji politycznej między Rosją a Ukrainą, ale przede wszystkim mogły już oceniać potencjalny rozwój sytuacji i dostosowywać do tych ocen swoje plany na rok bieżący, zaznaczono w materiale.
(ISBnews)