Trwa ładowanie...
d1rp61o

Lewiatan: trzecia umowa powinna być zawarta na czas nieokreślony

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" apeluje do pracodawców, by po zawarciu z pracownikiem dwóch umów na czas określony trzecią popisali już na czas nieokreślony, choć z ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego wprost nie wynika taki obowiązek.
Share
Lewiatan: trzecia umowa powinna być zawarta na czas nieokreślony
Źródło: Jupiterimages
d1rp61o

Jak podkreślili we wtorkowym apelu przedstawiciele Lewiatana, dotychczas przepisy prawa pracy wprost stanowiły, że każda trzecia umowa terminowa z mocy prawa stawała się stosunkiem pracy na czas nieokreślony.

_ Dlatego wielu pracowników, posiadających dziś drugą umowę okresową, może mieć obawy, że wejście w życie ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu doprowadzi do pogorszenia ich sytuacji i konieczności podpisania kolejnej umowy terminowej _ - powiedziała ekspertka Lewiatana Małgorzata Rusewicz.

Ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i pracodawców wprowadza nowe zasady stosowania umów o pracę na czas określony. Mogą być one zawierane na maksymalnie 24 miesiące. Dopiero przekroczenie tego okresu będzie równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy na czas nieokreślony.

d1rp61o

Minister pracy Jolanta Fedak powiedziała we wtorek, że dostrzega wątpliwości dotyczące przepisów o umowach na czas określony. Zastrzegła jednak, że muszą im się przyjrzeć eksperci. _ Jeżeli zgłoszą oni propozycję nowelizacji, rozważymy ją jesienią _ - powiedziała.

Ekspert NSZZ "Solidarność" Jerzy Langer apel PKPP Lewiatan nazwał "hipokryzją". _ Zmiany w umowach na czas określony wprowadzone ustawą o łagodzeniu skutków kryzysu pogorszyły sytuację pracowników. Lepiej było ich w ogóle nie wprowadzać. Wskazywaliśmy to już na etapie prac na projektem ustawy, ale wtedy pracodawcy udawali, że nic nie widzą _ - powiedział.

d1rp61o

Podziel się opinią

Share
d1rp61o
d1rp61o