Lewiatan: Ustawa o sieci szpitali jest groźna dla szpitali i pacjentów
Warszawa, 21.02.2017 (ISBnews) - Wprowadzenie ustawy, która zakłada powołanie m.in. tzw. sieci szpitali to zły pomysł. Upaść może kilkaset szpitali publicznych, głównie powiatowych, wydłużą się kolejki pacjentów w szpitalach, a około 20 tys. pracowników będzie musiało zmienić pracę. Dodatkowo, szpitale prywatne upadną lub będą leczyły tylko odpłatnie, ocenia Konfederacja Lewiatan.
Dziś rząd ma się zająć projektem ustawy, która zakłada powołanie, tzw. sieci szpitali. Ministerstwo Zdrowia proponuje zbudować sieć szpitali o różnych poziomach referencyjnych. Szpitale odpowiedniej kategorii będą miały gwarancję uzyskania kontraktu na określony zakres świadczeń. W sieci znajdą się wszystkie publiczne szpitale, ale już niekoniecznie placówki prywatne.
"Nie mamy podstawowych danych na temat skutków wprowadzenia w życie tych rewolucyjnych rozwiązań. Myślę o konsekwencjach dla całego systemu ochrony zdrowia, ale także dla poszczególnych interesariuszy na czele z głównym czyli pacjentem. Obowiązywanie nowych przepisów od 1 lipca br. wyklucza także jakikolwiek pilotaż, który obniżyłby ryzyko wprowadzanej zmiany" - powiedział doradca zarządu Konfederacji Lewiatan Maciej Piróg, cytowany w komunikacie.
"Ciekawe, że instytucją odpowiedzialną za implementację ustawy ma być Narodowy Fundusz Zdrowia, który od 1 stycznia 2018 rok przestanie istnieć" - podkreślił.
Zdaniem Konfederacji Lewiatan, wprowadzenie w życie sieci szpitali zagrozi kilkuset szpitalom publicznym, głównie powiatowym, wydłużą się kolejki pacjentów w szpitalach, anulowane zostaną listy oczekujących pacjentów w szpitalach do likwidacji, tylko 5-9% środków trafi do szpitali w drodze konkursów, ok. 20 tys. pracowników, w tym 4 tys. lekarzy będzie musiało zmienić pracę, a szpitale prywatne upadną lub będą leczyły tylko odpłatnie.
"W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem byłoby lepsze przygotowanie zmian, oparcie ich na twardych danych, przeprowadzenie pilotaży, a przede wszystkim koordynacja z innymi zmianami w systemie i uwzględnienie całej polityki gospodarczej państwa zapisanej w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Nieodzowna jest także, nieprzewidziana przez Ministerstwo Zdrowia, osłona finansowa na pokrycie kosztów rozwiązań, której brak dyskwalifikuje rządowy projekt" - powiedział także Piróg.
Lewiatan wskazuje, że najbardziej przeraża fakt, iż zgodnie z projektem, do 27 marca ma być ogłoszony wykaz placówek objętych podstawowym systemem zabezpieczenia szpitalnego. Tymczasem mamy już połowę lutego, a ustawa nie jest gotowa.
"Pacjenci powinni zdawać sobie sprawę, że obok zmian w zasadach finansowania szpitali ma być wprowadzona zmiana dotycząca przejęcia przez szpitale nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz przekazania w ręce szpitali odpowiedzialności za opiekę specjalistyczną" - powiedziała ekspertka Konfederacji Lewiatan Dobrawa Biadun, cytowana w komunikacie.
Konfederacja zaznaczyła także, że analiza projektu ustawy oraz wprowadzone w ubiegłym roku kryteria wyboru ofert nie pozostawiają złudzeń co do tego, że Ministerstwo Zdrowia prowadzi politykę wyłączenia z kontraktowania placówek specjalistycznych. Dominują tutaj podmioty prywatne, które zainwestowały w sprzęt i spełnienie wymogów prawnych. Duże obawy przed utratą kontraktów widzą szczególnie placówki małe, które nie mają szans konkurować z placówkami przyszpitalnymi.
(ISBnews)