Czarne chmury kłębią się nad pracownikami. Niepokojące dane z firm
Coraz więcej firm w Polsce planuje zwolnienia, a mniej myśli o zatrudnianiu. Mimo że bezrobocie utrzymuje się na poziomie 5,4 proc., przedsiębiorstwa obawiają się pogorszenia sytuacji gospodarczej. Deficyt pracowników fizycznych i specjalistów nadal jest wyzwaniem.
W styczniu 2025 r. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,4 proc., co jest wynikiem zbliżonym do zeszłorocznego.
Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", kolejne firmy planują zwolnienia grupowe. Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan uważa jednak, że nie wpłynie to znacząco na rynek pracy, ponieważ wciąż brakuje pracowników fizycznych i specjalistów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Byliśmy w pierwszej Biedronce na Słowacji. Tak jest w środku [WIDEO]
Więcej firm chce zwalniać
Według najnowszego raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy", opracowywanego przez Personnel Service od ośmiu lat, odsetek firm planujących zatrudnienie nowych pracowników zmniejszył się do 16 proc. z 28 proc. w poprzednim roku. Równocześnie wzrosła liczba przedsiębiorstw przewidujących redukcję etatów, osiągając 17 proc., co stanowi wzrost o 1 punkt procentowy w porównaniu do 2024 roku.
Pracodawcy obawiają się pogorszenia sytuacji gospodarczej. Z badania wynika, że 33 proc. firm spodziewa się pogorszenia swojej sytuacji, co stanowi wzrost o 10 punktów procentowych w porównaniu do zeszłego roku. To właśnie te obawy skłaniają przedsiębiorstwa do planowania redukcji zatrudnienia.
Znana sieciówka tnie etaty
Jak pisaliśmy w WP Finanse, w liście opublikowanym w poniedziałek, 24 lutego, dyrektor generalny Starbucks, Brian Niccol, poinformował pracowników, że osoby, które zostaną zwolnione, otrzymają powiadomienie o tym do wtorku przed południem. Według informacji podanych przez Associated Press, redukcja etatów obejmie 1100 pracowników.
Niccol zapowiedział też, że firma likwiduje kilkaset otwartych i nieobsadzonych stanowisk. "Naszym zamiarem jest wydajniejsze działanie, zwiększenie odpowiedzialności, zmniejszenie złożoności i zapewnienie lepszej integracji" – napisał Niccol w liście.
Starbucks zatrudnia 16 tys. pracowników wsparcia korporacyjnego na całym świecie. Zwolnienia nie dotyczą pracowników palarni, magazynów oraz baristów.
Pierwsze doniesienia o grupowych zwolnieniach w Starbucksie pojawiły się w styczniu 2025 r. Wówczas amerykański gigant wyjaśnił, że zwolnienia spowodowane są niezadowalającymi wynikami sprzedaży za ubiegły rok. Starbucks zmaga się także z rosnącą konkurencją oraz spadającym popytem w USA i Chinach.