Lewiatan zaskarżył do KE zakaz reklamy aptek, liczy na odpowiedź w 2 miesiące
30.10. Warszawa (PAP) - Konfederacja Lewiatan złożyła dwie skargi do Komisji Europejskiej na zakaz reklamy aptek, który znalazł się w ustawie refundacyjnej obowiązującej od 2012 r....
30.10. Warszawa (PAP) - Konfederacja Lewiatan złożyła dwie skargi do Komisji Europejskiej na zakaz reklamy aptek, który znalazł się w ustawie refundacyjnej obowiązującej od 2012 r. - poinformował Lewiatan w komunikacie. Konfederacja liczy, że w ciągu 2 miesięcy KE podejmie działania w tej sprawie.
Zakaz reklamy aptek znalazł się w ustawie refundacyjnej obowiązującej od 1 stycznia 2012 roku. W projekcie nowelizacji, nad którym obecnie pracuje rząd, nie przewiduje się zmian w tym zakresie.
Autorzy skargi liczą, że w ciągu dwóch miesięcy Komisja Europejska wystosuje do rządu zapytanie w sprawie zaskarżonych przepisów, co może wystarczyć do skłonienia polskich władz do wprowadzenia oczekiwanych zmian w prawie.
"W rezultacie generalnego zakazu reklamy aptek zawieszone zostały programy pro-pacjenckie, dzięki którym mogli oni płacić mniej za leki, ponadto zakaz jest interpretowany przez organy administracji i sądy w sposób niezwykle rozszerzający, tak, że obejmuje praktycznie każde działanie apteki stanowiące ułatwienie dla pacjenta" - napisano w komunikacie.
"Apteki tymczasem nie mogąc informować o swojej ofercie dotyczącej produktów higienicznych, kosmetyków czy leków OTC przegrywają konkurencję z sieciami handlowymi czy stacjami benzynowymi, których podobny zakaz nie obowiązuje, a które mają w tym zakresie zbliżony asortyment" - dodano.
Eksperci Lewiatana szacują, że ok. połowę asortymentu aptek stanowią leki i produkty medyczne, które mogłyby być reklamowane.
W skardze podniesiono zarzut, że przepisy ustawy refundacyjnej naruszają m.in. zasadę swobody przepływu towarów i stanowią nieusprawiedliwione ograniczenie konkurencji.
Komisja Europejska po wydaniu opinii w sprawie wyznacza państwu termin na zastosowanie się do niej i podjęcie działań niezbędnych w celu usunięcia naruszenia prawa Unii Europejskiej. W przypadku niezastosowania się do opinii Komisji w wyznaczonym terminie skarga zostaje wniesiona do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. (PAP)
mj/ osz/