Trwa ładowanie...
d2cf7ze
d2cf7ze

Lewiatan: Związkowcy PGNiG muszą zdać sobie sprawę, że złote czasy się skończyły

Warszawa, 21.05.2015 (ISBnews) - Płace w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie (PGNiG) nie są niskie, a grupa pracownicza ma zabezpieczone dochody. Strona związkowa musi zdać sobie sprawę z tego, że złote czasy dla PGNiG się skończyły, a spółka stoi przed wyzwaniami restrukturyzacyjnymi i rynkowymi, poinformowała dyrektor departamentu Energii i Zmian Klimatu w Konfederacji Lewiatan Daria Kulczycka.
Share
d2cf7ze

?Uważam, że płace w tym sektorze nie są niskie, a ta grupa pracownicza ma dochody zabezpieczone na różne sposoby. To oczywiście się zmienia ze względu na trwająca restrukturyzację zatrudnienia. Obserwowaliśmy ją w sektorze energetyki gdzie przyniosła pozytywne skutki. Ten sam proces musi przejść PGNiG. Skoro zarząd gazowej spółki podjął decyzje o działaniach restrukturyzacyjnych, trudno oczekiwać, aby pozwolił sobie na podwyżki płac" - powiedziała Kulczycka w komentarzu do sporu zbiorowego wszczętego w PGNiG przez organizacje związkowe.

?Strona pracownicza musi zdać sobie sprawę z tego, że złote czasy dla PGNiG się skończyły. Spółka musi walczyć z rosnącą konkurencją na zliberalizowanym rynku gazu - musi być efektywna kosztowo, aby nie dać się wypchnąć z rynku. Ujęłabym się raczej za indywidualnymi odbiorcami gazu czyli za nową, niższą taryfą, a nie podwyżkami płac dla strony związkowej" - dodała dyrektor Lewiatana.

Z danych publikowanych przez PGNiG wynika, że na przestrzeni ostatnich kilku lat występuje regularny wzrost wynagrodzeń - z 5436 zł w 2011 roku (przeciętne miesięczne wynagrodzenie) do 6823 zł na koniec 2014 . Ponadto, aktualnie pracownicy w PGNiG zarabiają o 71% więcej niż wynosi miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw państwowych.

d2cf7ze

?Jednocześnie wszyscy powinni pamiętać o wyzwaniach jakie stoją przed PGNiG, czyli m.in. liberalizacji i wzroście konkurencji, migracji klientów detalicznych - każdy z nich może zmienić sprzedawcę-, czy spełnieniu wymogu 55% obliga giełdowego - podsumowała dyrektor Lewiatana.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

(ISBnews)

d2cf7ze

Podziel się opinią

Share
d2cf7ze
d2cf7ze