Trwa ładowanie...
d16vvj1

Li Ka-shing

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Chaozhou

d16vvj1
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Li Ka-shing to hongkoński biznesmen, inwestor i filantrop. Jest jedną z najbardziej wpływowych i najbogatszych osób w Azji.

Życiorys

Li Ka-shing jest wpływowym biznesmenem prowadzącym obecnie działalność na całym świecie. Dzięki ciężkiej pracy udało mu się zbudować imperium biznesowe działające w obszarach handlu, usług finansowych, telekomunikacji, nieruchomości i energii elektrycznej. Firma Cheng Kong Holdings, której jest właścicielem posiada znaczny wpływ na gospodarkę Hong Kongu. Li Ka-shing jest właścicielem firmy deweloperskiej Cheng Kong Property Holdings. Miliarder posiada także udziały w Husky Energy, kanadyjskim producencie naftowo-gazowym.

Rodzina Li Ka-shinga pochodzi z Chin. Li urodził się 29 czerwca 1928 roku w mieście Chaozhou. W 1940 roku jego rodzina uciekła przed armią japońską do Hong Kongu. Li Ka-shing rozpoczął pracę w wieku 14 lat pomagając w utrzymaniu rodziny po śmierci ojca. W 1950 roku kupił fabrykę produkującą tworzywa sztuczne, po czym rozpoczął swoje pierwsze inwestycje. W ciągu kilkunastu kolejnych lat przedsiębiorstwo Li Ka-shinga nabyło wiele nieruchomości w całym kraju.

W 1971 roku udało mu się nabyć po okazyjnej cenie spółkę inwestycyjną Hutchinson Whampoa. Przez kolejne lata działalności biznesowej rozszerzył zasięg firmy poza Hong Kong. Pod koniec lat osiemdziesiątych wykupił udziały w kanadyjskiej firmie energetycznej Husky Energy. Na początku tego roku Li kupił za 5.5 mld dolarów australijskiego dystrybutora gazu i energii elektrycznej Duet Group.

W czasie swojej kariery biznesowej miewał również kłopoty. Firma Li Ka-shinga, Cheung Kong Infrastucture, została pozwana przez australijski urząd skarbowy za niepłacenie podatków. Zaległa kwota wraz z odsetkami wynosiła 370 mln dolarów. Spór został rozwiązany za porozumieniem stron w 2015 roku.

Majątek

Majątek Li Ka-shinga wyceniany jest na 34.2 miliarda dolarów. W przeciągu kilku ostatnich lat wielkość fortuny chińskiego miliardera utrzymuje się na podobnym poziomie.

Życie prywatne

Li Ka-shing ma dwóch synów, którzy również odgrywają dużą rolę w świecie biznesu. Victor Li jest dyrektorem i wiceprzewodniczącym w CK Hutchinson Holdings, a jego brat jest szefem największej firmy telekomunikacyjnej w Hong Kongu.

Li mimo swojego wieku jest sprawny fizycznie, codziennie rano uprawia biegi i gra w golfa. Preferuje skromny styl życia. Nie kupuje drogich ubrań, nosi zwykły zegarek. Słynie za to z działalności charytatywnej. Już w 1981 roku działał aktywnie jako filantrop. Przyczynił się do powstania wielu uniwersytetów na całym świecie. Fundacja Li Ka-shinga skupia się na wspieraniu edukacji, służby zdrowia i ofiar kataklizmów.

W 1996 roku syn Li Ka-shinga został porwany. Porywacze zarządzali 1 mln hongkońskich dolarów. Li początkowo nie zgłosił sprawy na policję, za co w przyszłości był krytykowany. Po opłaceniu okupu Victor Li został wypuszczony.

Li Ka-shing był wielokrotnie nagradzany za swoją działalność. Otrzymał m.in najwyższe odznaczenie w Hong Kongu - Grand Bauchimia Medal, brytyjski order za cywilne osiągnięcia i francuski order narodowy legii honorowej.

Miejsce na liście najbogatszych

Li Ka-shing zajmuje 19. miejsce w rankingu najbogatszych ludzi na świecie według Forbesa. Jest także najbogatszym człowiekiem w Hong Kongu.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16vvj1
d16vvj1
d16vvj1