Trwa ładowanie...

Licencjat - czy szefowie zatrudniają?

Pracodawcy niechętnie przyjmują osoby z licencjatem. Jeśli mogą, wybierają magistrów.

Licencjat - czy szefowie zatrudniają?
d40hni2
d40hni2

Nie ulega wątpliwości, że pełne funkcjonowanie w życiu zawodowym wymaga posiadania wiedzy oraz pewnych umiejętności. Która z tych cech jest ważniejsza? Którą bardziej cenią pracodawcy?

- Dzisiejszy rynek pracy jest bardzo wymagający dla osób aktywnie poszukujących zatrudnienia. Wobec starających się o pracę polscy pracodawcy stawiają wiele oczekiwań, szczególny nacisk kładąc na odpowiednie przygotowanie do objęcia przez kandydata danego stanowiska. W sytuacji gdy o posadę starają się absolwenci, kierunek studiów kandydata może znacząco wpłynąć na wybór rekrutujących, ponieważ na tym etapie będzie to dla nich jedno z niewielu kryteriów, jakimi mogą się kierować przy selekcji osób bez doświadczenia zawodowego – tłumaczy Natalia Laskus, Recruitment Consultant w Grafton Recruitment Polska Sp. z o.o.

Ale i tu sytuacja nie jest prosta. Pracodawcy niechętnie przyjmują osoby z licencjatem. Jeśli mogą, wybierają magistrów. Dla niektórych licencjat oznacza prawie to samo co matura, która nie przedstawia w dzisiejszych czasach zbyt dużej wartości.

Doświadczenie i wiedza

Nie ulega wątpliwości, że obecnie zdobywanie wiedzy i efekty tego działania – potwierdzone świadectwami, dyplomami czy certyfikatami – otwierają drogę do osiągnięcia sukcesu zawodowego. Wiele dowodów jest na to, że dobre wykształcenie może chronić przed wykluczeniem z rynku pracy. Z drugiej strony bywa, że dyplom uczelni nie jest dla pracodawcy wystarczający. Wszystko przez niedokształcenie absolwentów wyższych uczelni, których jest coraz więcej. Szkoły, w których można uzyskać odpowiedni dokument, rosną w Polsce jak grzyby po deszczu. Bywa, że i kadra w tych szkołach wykazuje poziom, delikatnie mówiąc, marny. Słabe uczelnie wypuszczają absolwentów z marną jakością kwalifikacji, z góry skazanych na bezrobocie, zmianę kwalifikacji albo wyjazd do innego regionu.

d40hni2

- Większość pracodawców oczekuje jednak, że potencjalny pracownik rozpocznie pracę z gotowymi kwalifikacjami tj. doświadczeniem zawodowym na podobnym stanowisku, odpowiednią wiedzą merytoryczną, umiejętnościami czy też znajomością języków na określonym poziomie – mówi Natalia Laskus. - Odpowiednie wykształcenie liczy się przede wszystkim w przypadku stanowisk wysoce specjalistycznych lub technicznych, gdzie potrzebna jest fachowa wiedza z wybranego obszaru, np. farmacja, medycyna, telekomunikacja, informatyka.

Wzbogacaj wiedzę

Pracodawcy cenią osoby pomysłowe. Takie jednostki niewątpliwie windują firmę w górę. Nawet jeśli nie mają odpowiedniego doświadczenia zawodowego, pomysłowością i świeżym spojrzeniem na wiele spraw, mogą pomóc w rozwoju przedsiębiorstwa. Poza tym, nadążanie za zmieniającą się rzeczywistością wymaga stałego odnawiania i doskonalenia kwalifikacji ogólnych i zawodowych. W wielu przypadkach nie wystarczy stać się posiadaczem dyplomu renomowanej uczelni, ale trzeba się nieustannie rozwijać i wzbogacać swą wiedzę.

- Na obecnym rynku pracy wykształcenie wyższe w postaci tytułu magistra czy też inżyniera staje się już niezbędną podstawą, a rosnącego znaczenia nabierają studia podyplomowe, kursy i szkolenia, dzięki którym zyskujemy szerszą wiedzę na dany, wyspecjalizowany obszar biznesu – przekonuje Natalia Laskus.

W zdobyciu, a nawet utrzymaniu, pracy pomaga doświadczenie zdobyte jeszcze na studiach. Dlatego warto brać udział w obowiązkowych praktykach zawodowych, szkoleniach, być wolontariuszem. Taka inicjatywa w przyszłości zaprocentuje.

ml/ak

d40hni2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40hni2