Trwa ładowanie...
d2hgk1n
d2hgk1n

Liczba rejestracji aut osobowych i dostawczych wzrosła o 1,8% r/r w styczniu

Warszawa, 04.02.2015 (ISBnews) - Liczba rejestracji nowych samochodów osobowych oraz dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5t wyniosła 32.900 w styczniu 2015 r., czyli o 1,81% więcej niż rok wcześniej i o 5,52% mniej niż przed miesiącem, podał IBRM Samar, powołując się na dane CEPiK.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2hgk1n

"Styczeń 2015 roku był dwudziestym miesiącem nieprzerwanego wzrostu liczby rejestrowanych aut w porównaniu do takiego samego miesiąca poprzedniego roku. (...) Wzrost rok do roku jest tym bardziej interesujący, że w ubiegłym roku styczeń był pierwszym miesiącem, w którym - w wyniku opóźnienia procesu legislacyjnego wprowadzenia nowej derogacji VAT - doszło do otwarcia tzw. 'okna derogacyjnego', w wyniku czego nabywcy samochodów osobowych z homologacją ciężarową mieli prawo do pełnego odpisu VAT. Ubiegłoroczny boom 'kratkowy' dotyczył jednak głównie sprzedaży w lutym i marcu, gdy wcześniej zamówione auta były rejestrowane w urzędach komunikacyjnych" - czytamy w komunikacie.

Obecny wzrost sprzedaży, przynajmniej częściowo, szczególnie w przypadku klientów indywidualnych, był związany z tradycyjnie trwającym na przełomie każdego roku, "sezonem" wyprzedaży aut z kończącego się rocznika; w przypadku klientów instytucjonalnych, którzy od dłuższego czasu dominują na polskim rynku sprzedaży nowych samochodów, w grę może wchodzić realizacja wcześniejszych zakupów flotowych, podano również.

Analiza IBRM Samar przygotowana na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, wskazuje, że w styczniu 2015 roku zarejestrowano w Polsce 29.654 samochody osobowe, tj. o 2,40% więcej niż rok wcześniej i o 0,29% więcej niż w grudniu 2014 roku. W grupie tej znajdują się również samochody wysłane po rejestracji za granicę.

Liczba samochodów dostawczych zarejestrowanych w styczniu br. wyniosła 3.246 pojazdów, tj. o 3,34% mniej niż rok wcześniej i o 38,24% mniej niż w grudniu ub.r.

(ISBnews)

d2hgk1n

Podziel się opinią

Share
d2hgk1n
d2hgk1n