Trwa ładowanie...
d2d21a3

Liliane Bettencourt

Najnowsze informacje
3.5
(2 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Paryż

d2d21a3
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Liliane Bettencourt to francuska miliarderka, spadkobierczyni fortuny założyciela L'Oreal. Eugena Schuellera. Jest drugą najbogatszą na świecie Francuzką.

Życiorys

Liliane Bettencourt jest głównym udziałowcem w L'Oreal i najbogatszą kobietą na świecie. Obecnie firmą i majątkiem Bettencourt zarządza jej córka Francoise Bettencourt Mayers, która pełni także funkcję członka rady nadzorczej koncernu. Rodzina Bettencourt posiada obecnie 23% akcji w rodzinnej firmie. Do koncernu L'Oreale należą także marki takie jak Giorgio Armani, Maybeline czy Vichy. Liliane Bettencourt z powodów zdrowotnych została zastąpiona w zarządzie firmy przez wnuka,.

Liliane mimo dorastania w zamożnej rodzinie nie miała łatwego dzieciństwa. W wieku 5 lat straciła matkę Louise Doncieux. Wychowaniem przyszłej spadkobierczyni zajął się ojciec, który nie mógł jednak poświęcać jej wystarczająco dużo czasu z powodu prowadzenia rodzinnej działalności. Liliane Bettencourt pracę w firmie zaczęła już w wieku 15 lat. Początkowo jako praktykantka zajmująca się głównie mieszaniem perfum i naklejaniem etykietek na butelki szamponu.

W 1950 roku mężem Liliane Bettencourt został francuski polityk Andre Bettencourt, który był szefem francuskiego rządu w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. W firmie zasiadał na stanowisku zastępcy przewodniczącego L'Oreal. Ojciec Liliane Bettencourt zmarł, gdy miała 34 lata. Po jego śmierci stała się głównym udziałowcem firmy. Na przestrzeni kolejnych lat rozwój L'Oreal przyspieszył, co skutkowało tym, że stał się ogólnoświatowym koncernem. W 1974 roku Bettencourt w obawie przed znacjonalizowaniem firmy pozbyła się części swoich udziałów. Po śmierci męża Liliane zaczęła mieć problemy zdrowotne, przez co zarządzanie firmą i majątkiem przejęła córka.

Rodzina Bettencuortów nie lubi wokół siebie rozgłosu medialnego, lecz w wyniku kilku głośnych skandali nie udało im się tego uniknąć. Kilka lat temu Liliane Bettencourt została oskarżona o oszustwa podatkowe i finansowanie kampanii prezydenckiej Nikolasa Sarkozy'ego. Według byłej księgowej Bettencourt, Sarkozy był stałym gościem na kolacjach małżonków.

Cytaty

"Kiedy ktoś na bankiecie mówi mi: Masz szczęście, że jesteś w tej branży, odpowiadam: Tak, ale na to, że warto się nią zająć trzeba było wpaść w 1907 roku".

Majątek

Majątek Liliane Bettencourt i jej rodziny jest wyceniony na 45.3 miliarda dolarów. W ostatnich latach w wyniku problemów zdrowotnych Liliane straciła prawo do zarządzania rodzinnym majątkiem na rzecz córki.

Życie prywatne

Liliane Bettencourt jest wdową po francuskim polityku Andre Bettencourt. Ma jedną córkę Francoise. Relacje Liliane z córką nie należą do najlepszych. Kilka lat temu Francoise wytoczyła matce proces sądowy za sprawianie bardzo kosztownych prezentów przyjacielowi Liliane, Francoisowi-Marie Banier. Córka tłumaczyła. że Liliane choruje na demencję starczą, a Francoise wykorzystuje jej słabości.

Bettencourt ufundowała mu m.in kamienicę w centrum Paryża, a także prywatną wyspę na Seszelach. Suma wszystkich prezentów wyniosła ponad miliard euro. W wyniku procesu Liliane Bettencourt została ubezwłasnowolniona. Liliane dużo swoich pieniędzy przekazywała na działalność filantropijną. W 1987 roku wraz z córką założyła fundację "La Foundation Bettencourt Schueller" zajmującą się wspieraniem projektów medycznych, humanitarnych i kulturalnych.

Miejsce na liście najbogatszych

Liliane Bettencourt jest 14. najbogatszą osobą na świecie. Znajduje się także na drugim miejscu w rankingu najzamożniejszych Francuzów świata.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d21a3
d2d21a3
d2d21a3