Trwa ładowanie...

Litwini przeciwni budowie elektrowni jądrowej na Białorusi

Ponad 20 tys. Litwinów podpisało się pod petycją przeciwko budowie elektrowni atomowej na Białorusi, niedaleko granicy z Litwą. W środę dokument przekazano litewskiemu prezydentowi, premierowi i ministrowi środowiska.

Litwini przeciwni budowie elektrowni jądrowej na BiałorusiŹródło: Jupiterimages
d3pofeu
d3pofeu

Autorzy i sygnatariusze petycji apelują do władz o podjęcie wszelkich środków, by budowa siłowni została wstrzymana.

Niepokój Litwinów wywołuje fakt, że białoruska elektrownia ma być budowana w okolicach Ostrowca (biał. Astrawiec) nad brzegiem Wilii, która zaczyna bieg na Białorusi i płynie przez Litwę, m.in. przez Wilno. Siłownia ma stanąć zaledwie 23 km od granicy litewsko-białoruskiej i 40 km od Wilna.

W petycji zwrócono uwagę, że elektrownia może mieć negatywny wpływ na środowisko, zostaną naruszone warunki hydrologiczne Wilii, a w razie awarii Wilno znajdzie się w strefie pierwszego ryzyka (strefie podlegającej ewakuacji).

Jak twierdzi ministerstwo środowiska, podczas opracowywania oficjalnego stanowiska Wilna w sprawie budowy elektrowni na Białorusi zostanie uwzględniona opinia litewskiego społeczeństwa.

Białoruska elektrownia ma mieć dwa bloki produkcji rosyjskiej o mocy 1000 MW każdy. Pierwszy ma ruszyć w 2016, a drugi - w 2018 roku.

W przyszłym roku powinno się rozpocząć przygotowanie placu budowy siłowni.

Aleksandra Akińczo

d3pofeu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pofeu