Łódź stara się o organizację Expo International 2022

Łódź ma wszelkie szanse, aby odnieść sukces - powiedział sekretarz generalny Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE) Vincente Los Carteles, który przyjechał do Łodzi w związku ze staraniami miasta o organizacją Expo International 2022.

18.09.2014 16:00

"To moja pierwsza wizyta w Łodzi. (...) Zobaczyłem, że miasto bardzo dynamicznie się rozwija, dbając o tworzenie i odkrywanie nowych aspektów życia. Jednocześnie bardzo też dba o renowację i czerpie z tradycji, ze spuścizny. To jest wizja zorientowana na przyszły rozwój, czyli dokładnie to, o co chodzi w wystawach Expo, które mają na celu przyspieszenie wszystkich procesów rozwojowych zachodzących w mieście" - powiedział Carteles podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami.

Spotkanie odbyło się na panoramicznym tarasie restauracji powstającej w rewitalizowanym kompleksie b. elektrociepłowni EC-1. Po zakończeniu prac kompleks, wraz z budowanym po sąsiedzku dworcem kolejowym Łódź Fabryczna, mają stworzyć Nowe Centrum Łodzi.

"Miejsce, w którym powstaje nowy dworzec kolejowy, jest znakomitym symbolem rewitalizacji miasta, który wpisuje się w ideę wystaw Expo. I taka wystawa może tu być kolejnym, nowym elementem do przyspieszonego rozwoju" - dodał Carteles.

Nie powiedział jednak, jak duże są szanse Łodzi na organizację Expo International w 2022 r.

"Do Expo mamy jeszcze trochę czasu. Teraz jest za wcześnie na takie oceny. Jesteśmy dopiero na początku drogi. Musimy poznać innych kandydatów, aby wiedzieć, jaka jest konkurencja. Trzeba też poznać dokładnie łódzki projekt. Łódź ma jednak wszelkie szanse, aby odnieść sukces" - powiedział Carteles.

Na teren EC-1 sekretarz generalny BIE przyjechał w towarzystwie m.in. prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej i Janusza Pieńkowskiego, dyrektora Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Paryżu i delegata Polski przy BIE. Zdaniem tego ostatniego Łódź jest bardzo poważnym kandydatem do organizacji Expo International 2022.

"Projekt rewitalizacji, autorstwa pani prezydent Zdanowskiej, jest projektem fascynującym. To jest problem, z którym borykają się w tej chwili wszystkie duże miasta europejskie i światowe, które w wyniku przekształceń ekonomicznych zostały z takimi samymi problemami jak my. W centrach tych miast są pofabryczne budynki, z którymi tak naprawdę nie wiemy co zrobić. Oczywiście każdy ma jakiś pomysł - jedni lepszy, inni gorszy. My mamy pomysł znakomity" - powiedział Pieńkowski.

Dodał, że rewitalizacja EC-1 zrobiła ogromne wrażenie nie tylko na gościach zagranicznych, ale też na nim, chociaż jest łodzianinem od urodzenia.

Expo International, czyli tzw. małe Expo, są organizowane między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. Łódź chce się ubiegać o zorganizowanie wystawy w 2022 roku, jej tematem byłaby kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich.

W ubiegłym roku rząd zapowiedział, że w przyszłych budżetach przeznaczonych zostanie nawet 10 mln zł na dofinansowanie działań zmierzających do uzyskania przez Łódź prawa do organizacji Expo International w 2022 r. Koordynatorem ze strony rządu mają być minister odpowiedzialny za rozwój regionalny we współpracy z ministrem gospodarki i ministrem spraw zagranicznych, a ze strony samorządowej - prezydent Łodzi.

Polski pawilon na Wystawie Światowej Expo 2015 w Mediolanie oraz organizowane w nim wydarzenia również mają być w dużym stopniu nakierowane na wypromowanie Łodzi jako organizatora wystawy światowej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)