Trwa ładowanie...

Łódź wchodzi w mieszkania na wynajem

W Nowym Centrum Łodzi powstanie pierwszy w mieście budynek z mieszkaniami na wynajem. Jak poinformowała w czwartek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, miasto sprzedało na ten cel - za 1,3 mln zł - działkę położoną obok budowanego obecnie dworca Łódź Fabryczna.

Łódź wchodzi w mieszkania na wynajemŹródło: Fotolia, fot: Piotr Adamowicz
d83huiq

- Nowe Centrum Łodzi nabiera rozpędu - to już nie tylko jako idea, ale realny, rozwijający się w przestrzeni miejskiej projekt. Bardzo zaniedbana pierzeja ul. Składowej, która znajduje się w najbliższym sąsiedztwie powstającego podziemnego dworca Łodź Fabryczna, ma szansę na odrodzenie w zupełnie innej formie - zaznaczyła prezydent.

Fundusz Mieszkań na Wynajem to komercyjny projekt Banku Gospodarstwa Krajowego. Prowadzi działalność na zasadach rynkowych i oferuje lokatorom mieszkania na zasadzie najmu okazjonalnego, m.in. w Piasecznie k/Warszawy, Gdańsku i Poznaniu. - Łódź dołączyła do kilku miast - m.in. Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Katowic, w których Fundusz będzie inwestował. To oznacza, że rozwój miasta uzasadnia bankową inwestycję; według naszych ekspertów Łódź może pozwolić sobie na to, aby budować mieszkania na wynajem, w komercyjnej sferze - dla tych co są mobilni, szukają nowych wyzwań - podkreślił wiceprezes zarządu BGK Jarosław Stępień.

Na zakupionym przez bank placu na rogu ul. Składowej obecnie stoi zniszczona kamienica. Plany zakładają jej rewitalizację oraz dobudowanie jednej kondygnacji; w sumie w budynku znajdą się 63 w pełni wyposażone mieszkania na wynajem oraz lokale. Inwestycja ma być zrealizowana w ciągu czterech lat.

d83huiq

- Władze Łodzi odważnie sformułowały warunki przetargu. Wprost powiedziano: "będziemy część miasta przeznaczać pod zabudowę mieszkaniową na wynajem". Gdyby w NCŁ planowano jedynie powierzchnie użytkowe - dające wyższe czynsze - to skończyłoby się tym, co w wielu miastach jest horrorem, a więc całymi dzielnicami biur i obiektów, które po godz. 18 są martwe i generują olbrzymie problemy komunikacyjne - zaznaczył Stępień.

Według prezesa BGK Nieruchomości Ryszarda Słowińskiego, do końca 2015 r. Fundusz oddał na wynajem 380 mieszkań w całej Polsce; ponad 1,1 tys. lokali zostało już zakontraktowanych - z terminami ich oddania do 2018 r. - Obecnie zamykamy proces inwestycyjny na kolejnych 900 mieszkań. Za chwilę - w skali ogólnopolskiej - dysponować będziemy 2,4 tys. mieszkań. W perspektywie najbliższej pięciolatki chcemy posiadać ich kilkanaście - dodał.

Jak zaznaczył, BGK planuje kolejne podobne inwestycje w Łodzi; w perspektywie chce stworzyć do tysiąca mieszkań na wynajem.

Nowe Centrum Łodzi to jeden z największych programów urbanistycznych w historii miasta. Jego najważniejszym elementem jest nowy podziemny dworzec kolejowy Łódź Fabryczna. Będzie on częścią multimodalnego węzła komunikacyjnego, w którym - oprócz peronów kolejowych - znajdą się m.in. przystanki autobusów regionalnych i miejskich czy tramwajów oraz parkingi dla samochodów.

d83huiq

Realizacji projektu NCŁ towarzyszy przebudowa lub budowa 9 km dróg i 2,5 km torowisk.

Drugim istotnym elementem NCŁ jest zrewitalizowany kompleks budynków zabytkowej elektrociepłowni EC1, gdzie umiejscowiono m.in. Narodowe Centrum Kultury Filmowej, najnowocześniejsze w kraju Planetarium oraz interaktywne Centrum Nauki i Techniki, które zostanie wyposażone w przyszłym roku.

Zobacz także: W programie Mieszkanie dla młodych brakuje mieszkań #dziejesiewbiznesie

Rosnąca popularność BlaBlaCar jest faktem. Sprawdź, czemu się to opłaca!

d83huiq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d83huiq