Trwa ładowanie...
d484shg
15-10-2016 14:05

Łodzianie wybrali 218 projektów w budżecie obywatelskim na 2017 rok

W budżecie obywatelskim (BO) na rok 2017 zostanie zrealizowana rekordowa liczba - bo aż 218 - projektów zgłoszonych przez łodzian - poinformowały w sobotę władze Łodzi. Na realizację BO zarezerwowano 40 mln zł.

d484shg

"Ta edycja BO była pod wieloma względami rekordowa; po raz pierwszy zgłoszono aż tyle projektów - 1752, czyli niemal o połowę więcej niż w roku ubiegłym. Radni z Komisji d.s. BO zakwalifikowali do głosowania 1189 wniosków. Mieszkańcy wybrali do realizacji 218 projektów" - podkreślił dyr. Biura d.s. Partycypacji Społecznej Grzegorz Justyński w czasie uroczystego ogłoszenia wyników głosowania.

Justyński przypomniał, że w tegorocznej edycji BO wprowadzono zmiany - w głosowaniu obok zadań ogólnołódzkich wprowadzono - zamiast dzielnicowych - zadania osiedlowe. Każdy łodzianin, który ukończył 16 lat, mógł wybrać pięć projektów miejskich i pięć osiedlowych. "To bardzo dobrze się sprawdziło, przełożyło się na liczbę zgłoszonych projektów" - zaznaczył.

Na budżet obywatelski na rok 2017 zarezerwowano w Łodzi 40 mln zł, z czego 9,95 mln zł zostanie przeznaczone na projekty ogólnołódzkie, a ponad 30 mln zł zostanie rozdzielone pomiędzy 36 osiedli.

Spośród projektów ogólnołódzkich najwięcej głosów - 7348 - uzyskał wniosek "Przywróćmy Łodzi Lunapark" - chodzi o zdemontowany w ostatnich latach park rozrywki w Parku na Zdrowiu, który ma powrócić w nowoczesnej wersji. Ponad 7 tys. osób zagłosowało też na program arteterapii dla dzieci z oddziałów onkologicznych w Szpitalu im. Konopnickiej oraz na projekt "Łódź najbezpieczniejsze miasto świata", polegający na rozmieszczeniu 80 defibrylatorów AED w przestrzeni miejskiej.

d484shg

Pieniądze z BO przeznaczone zostaną też m.in. na opiekunki w hospicjum dla dzieci, kilka projektów związanych z rozwojem komunikacji rowerowej w Łodzi, program "Wyciągamy dzieci z bramy", dofinansowanie Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt, przywrócenie w łódzkim ZOO hodowli hipopotamów i doposażenie basenu "Anilana".

Łodzianie zadecydowali również o uruchomieniu pijalni wód mineralnych w Parku Źródliska, budowie pomnika twórcy Widzewa Ludwika Sobolewskiego oraz "nie całkiem poważnego pomnika jednorożców", który ma stanąć przy przystanku przesiadkowym na skrzyżowaniu al. Mickiewicza z ul. Piotrkowską, zwanym przez mieszkańców Stajnią Jednorożców.

"Czwarta edycja budżetu obywatelskiego pokazała, że łodzianom bardzo zależało, by potraktować projekt lokalnie. Po liczbie zgłoszonych wniosków, osób zaangażowanych w ich tworzenie i głosujących widać, jak silne sa potrzeby małych społeczności, które do tej pory - z uwagi na dotychczasowe głosowanie w dzielnicach - nie miały siły przebicia" - podsumowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Prezydent zauważyła, że w BO panuje duże rozdrobnienie. "Jest mnóstwo małych projektów - jak budowa chodnika czy zakup książek dla biblioteki. Można powiedzieć, że ten budżet w dużej mierze wygrały szkoły i ośrodki zdrowia, bo wiele projektów ich dotyczy, ale to też świadczy o tym, że łodzianom bardzo zależy, by polepszać jakość kształcenia i leczenia. Nie ma już projektów siłowni na powietrzu, bo sporo ich zrealizowaliśmy. Teraz jest więcej projektów +dla ducha+ - dodała.

W poprzedniej edycji BO, na który również przeznaczono 40 mln zł, łodzianie zgłosili ok. 600 projektów, z których do realizacji wybrano 87. Najwięcej głosów zdobyły projekty związane z zielenią miejską, m.in. rewitalizacja Parku Julianowskiego, odnowa Stawów Jana i Stawów Stefańskiego, rewitalizacja Uroczyska Lublinek czy poprawa komfortu zwiedzania łódzkiego ZOO.

d484shg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d484shg