Trwa ładowanie...

Lokale zastępcze za mieszkania do rozbiórki do końca 2017 r. obowiązkiem gmin

Obecna ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy przewiduje, że obowiązek ten miał wygasnąć z końcem 2015 roku.

Share
Lokale zastępcze za mieszkania do rozbiórki do końca 2017 r. obowiązkiem gmin
Fot: Antonio Acuña/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)
d2uks5q

Do końca 2017 r. wydłużono obowiązek gmin zapewnienia lokali zastępczych lokatorom, zmuszonym do opuszczenia dotychczasowego mieszkania na skutek przeznaczenia go do rozbiórki lub remontu. Gminy pokryją także koszty przeprowadzki - wynika z nowelizacji, którą w piątek poparł Senat.

Obecna ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy przewiduje, że obowiązek ten miał wygasnąć z końcem 2015 roku. Nowela wydłuża ten obowiązek o kolejne 2 lata - czyli do 31 grudnia 2017 roku.

d2uks5q

Za ustawą - bez poprawek - opowiedziało się 84 senatorów; 2 senatorów wstrzymało się od głosu, nikt nie głosował przeciw.

Wcześniej izba odrzuciła poprawkę Piotra Florka (PO), który chciał wydłużenia obowiązku gmin o pięć, a nie o dwa lata.

Podczas czwartkowej debaty w Senacie senator sprawozdawca Grzegorz Peczkis (PiS) mówił, że propozycja ma na celu uporządkowanie bałaganu, jaki powstał po 8-letnich rządach koalicji PO-PSL. Według niego w sierpniu 2015 roku PO wystąpiła z projektem wydłużającym okres funkcjonowania tej ustawy "na czas nieokreślony", a potem we wrześniu wycofała się z tego i zaproponowała przedłużenie tego terminu o 10 lat. Zdaniem Peczkisa, "choć materia jest skomplikowana, na uregulowanie sprawy powinny wystarczyć dwa lata".

Z kolei sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński powiedział, że przez dwa lata chciałby przeprowadzić konsultacje z samorządami gminnymi i dowiedzieć się, jakie mają koszty związane z zapewnieniem lokali zastępczych.

d2uks5q

Smoliński dodał, że według informacji, które do niego docierają "problem maleje" - i np. w Gdańsku ostatnio oddano pięć takich lokali, a w Warszawie - około 40. Smoliński ocenił też, że sprawa lokali zastępczych dotyczy interesów kilku grup. - Mamy interes właścicieli, interes lokatorów i interes gminy. Państwo, rząd, musi te interesy pogodzić - mówił. Poprzedni rząd - jak mówił - przerzucił cały ciężar na samorządy. - W tym wypadku zostaliśmy postawieni pod ścianą - ponieważ poprzedni rząd tego nie rozwiązał. Posłowie wyszli naprzeciw oczekiwaniom lokatorów i RPO - złożyli wniosek, który przedłuża obowiązywanie tej ustawy - podsumował Smoliński.

Wcześniej na problem zwracał uwagę także Rzecznik Praw Obywatelskich. RPO tłumaczył, że gdyby z dniem 1 stycznia 2016 nastąpiło zwolnienie gmin z obowiązku zapewnienia lokum, zostałby on przerzucony na właścicieli. Właściciele, jako osoby fizyczne, nie dysponują zasobem mieszkaniowym czy środkami finansowymi na zapewnienie lokalu spełniającego warunki przewidziane dla lokalu zamiennego.

d2uks5q

Podziel się opinią

Share
d2uks5q
d2uks5q