Lokatorzy mogą odetchnąć z ulgą. Ważny wyrok SN w sprawie użytkowania wieczystego

Lokatorzy mieszkań położonych na gruncie, do którego wygasło prawo użytkowania wieczystego mogą odetchnąć z ulgą - nikt ich z tego powodu nie eksmituje. Sąd Najwyższy uznał, że wygaśnięcie prawa do użytkowania wieczystego nie powoduje, że lokal staje się własnością Skarbu Państwa.

Lokatorzy mogą odetchnąć z ulgą. Ważny wyrok SN w sprawie użytkowania wieczystego
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Izabela Walaszek

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Sądu Najwyższego pytanie w sprawie upływu terminu użytkowania wieczystego nieruchomości. Do tej pory w orzecznictwie sądowym funkcjonowały dwa rozwiązania takich sytuacji.

Sąd Najwyższy rozstrzygnął wątpliwości. Wskazał, że upływ terminu, na który zostało ustanowione prawo użytkowania wieczystego gruntu, nie powoduje wygaśnięcia prawa odrębnej własności lokalu znajdującego się w budynku położonym na tym gruncie.

Co to właściwie oznacza?

Dwie sprzeczne interpretacje

Sytuacja, w której brakowało jednoznacznej interpretacji przepisów, była bardzo niebezpieczna. Duża część wielorodzinnych budynków mieszkalnych w Polsce znajduje się na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste.

Zobacz też: kto skorzysta z Mieszkania+?

Pierwsza z interpretacji głosiła, że po upływie terminu, na który ustanowione zostało użytkowanie wieczyste gruntu, właściciel lokalu traci prawa własności mieszkania. Lokal przechodzi na właściciela gruntu, czyli Skarb Państwa lub gminę. To mogłoby oznaczać kłopoty dla milionów Polaków, którzy w takich budynkach mieszkają.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", pogląd ten dominował przed 1989 r. W ocenie RPO w czasach gospodarki rynkowej stał się on archaiczny. Prawo w czasach PRL-u akcentowało ochronę własności społecznej, podczas gdy konstytucja z 1997 r. kładzie o wiele większy nacisk na ochronę własności prywatnej.

Rozwiązanie korzystne dla obywateli

Zgodnie z drugą funkcjonującą interpretacją prawo własności lokalu jest prawem wiodącym i nie wygasa na skutek upływu terminu użytkowania wieczystego nieruchomości. W takiej sytuacji właściciele nie tracą praw własności do swoich budynków, a lokatorzy mogą spać spokojnie. Ten pogląd poparł Sąd Najwyższy.

- Uchwałę podjęto na posiedzeniu niejawnym, więc nie znamy dokładnie motywów, jakimi kierował się SN. Jednak z jej treści jesteśmy bardzo zadowoleni, bo jest ona korzystna dla milionów obywateli, którym teraz nie grozi utrata prawa własności lokali w momencie upływu okresu wieczystego użytkowania gruntu - mówi "DGP" Kamila Dołowska z zespołu prawa cywilnego z biurze RPO.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (179)