Trwa ładowanie...
d3hq163

Lotos Petrobaltic i CalEnergy Resources Poland zagospodarują złoża gazowe

Lotos Petrobaltic i CalEnergy Resources Poland wspólnie zagospodarują położone na Morzu Bałtyckim złoża gazowe B4 i B6 - podał Lotos w komunikacie.

Share
d3hq163

"W sumie do wydobycia jest nawet 4 mld m3 gazu" - poinformowała spółka.

Umowa została podpisana 30 października. Projekt przewiduje współpracę w formule spółki celowej, w której udział w zysku i kosztach będzie kształtował się na poziomie 51 proc. dla Lotos Petrobaltic i 49 proc. dla CalEnergy Resources.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że naszym partnerem na złożach B4 i B6 jest właśnie CalEnergy Resources Poland. Kompetencje i potencjał, które stoją za tą firmą, pozwalają nam z optymizmem oceniać szanse zagospodarowania naszych złóż gazowych - poinformował cytowany w komunikacie prezes Lotosu Paweł Olechnowicz.

- Mamy ogromną nadzieję, że przepisy nowej ustawy o podatku od wydobycia węglowodorów, która ma zostać ogłoszona w listopadzie, nie podważą ekonomicznej opłacalności wydobycia ropy naftowej i gazu ze złóż podmorskich - dodał Peter Youngs, dyrektor zarządzający grupy kapitałowej CalEnergy Resources.

d3hq163

Pozyskanie danych sejsmicznych i wybór wstępnej koncepcji zagospodarowania zaplanowano na lata 2013-2014. Po zakończeniu tego etapu partnerzy będą mogli podjąć ostateczną decyzję inwestycyjną (FID) odnośnie zagospodarowania złóż.

"Zgodnie z umową CalEnergy Resources Poland pokryje koszty badań sejsmicznych oraz koszty przygotowania wstępnej koncepcji zagospodarowania złóż przypadające zarówno na CalEnergy Resources Poland, jak i Lotos Petrobaltic. Umowa została zawarta pod kilkoma warunkami zawieszającymi, do których należy zapewnienie, że nowa ustawa o podatku od wydobycia węglowodorów nie podważy ekonomicznej opłacalności przedsięwzięcia" - napisano w komunikacie.

CalEnergy Resources Poland należy do MidAmerican Energy Holdings Company, spółki kontrolowanej przez Berkshire Hathaway Inc.

Lotos Petrobaltic operuje na polskim obszarze morskim obejmującym ok. 29 tys. km2. Koncesje spółki na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin obejmują 7 obszarów o łącznej powierzchni ponad 7.100 km2, leżących we wschodniej części obszaru morskiego Rzeczypospolitej Polskiej. LOTOS Petrobaltic ma też koncesje na wydobywanie kopalin ze złóż B3, B4, B6 i B8. Aktualnie eksploatowane jest złoże ropy naftowej B3, a na złożu B8 prowadzone są przygotowania do eksploatacji.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3hq163

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hq163
d3hq163