Trwa ładowanie...
dnfnk8r

Lotos Petrobaltic i PIR porozumiały się co do współpracy przy finansowaniu prac przy złożu B8 (opis)

07.10. Warszawa (PAP) - Lotos Petrobaltic, spółka zależna od grupy Lotos i Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) podpisały porozumienie dotyczące współpracy przy finansowaniu...

dnfnk8r
dnfnk8r

07.10. Warszawa (PAP) - Lotos Petrobaltic, spółka zależna od grupy Lotos i Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) podpisały porozumienie dotyczące współpracy przy finansowaniu zagospodarowania złoża ropy naftowej B8 na Morzu Bałtyckim - podał Lotos w komunikacie. Całkowita wartość projektu wydobywczego Lotos Petrobaltic wynosi ok. 1,6 mld zł, PIR wyłoży do 563 mln zł.

Celem porozumienia jest wypracowanie struktury i warunków finansowania projektu, na którego potrzeby powołana zostanie spółka celowa, do której Lotos Petrobaltic wniesie koncesję i majątek związany ze złożem B8.

"Uruchomienie komercyjnej produkcji ze złoża B8 planujemy na koniec 2015 r. Jego potencjał wydobywczy szacujemy na 3,5 mln ton ropy naftowej. Rocznie z tego złoża Lotos Petrobaltic zakłada pozyskiwanie około 220 tysięcy ton ropy naftowej" - poinformował cytowany w komunikacie Zbigniew Paszkowicz, prezes Lotos Petrobaltic i wiceprezes Grupy Lotos.

Lotos podał, że projekt obejmuje dokończenie prac wiertniczych na złożu, instalację infrastruktury podwodnej dla celów eksploatacji oraz przebudowę platformy wiertniczej Petrobaltic na platformę wydobywczą. Następnie prowadzona będzie eksploatacja ze złoża B8 oraz sprzedaż wydobytej ropy naftowej i gazu ziemnego.

dnfnk8r

"PIR jako finansujący typu mezzanine, będzie podporządkowany w spłacie bankom jako wierzycielom nadrzędnym lub będzie mniejszościowym inwestorem kapitałowym w SPV w przypadku realizacji opcji udziału. Finansowanie może zostać udzielone w formie programu prywatnej emisji obligacji korporacyjnych z ograniczeniem zbywalności, a okres finansowania nie powinien przekroczyć 10 lat. PIR wyraża swoją gotowość do uczestniczenia w finansowaniu na warunkach rynkowych" - napisano.

Spółka podała, że całkowite nakłady na projekt związany ze złożem B8, z uwzględnieniem wartości aktywów wnoszonych przez LPB do SPV, wyniosą ok. 1,6 mld zł, z czego wartość rynkowa wkładu LPB wynosić będzie około 700 mln zł, a łączne finansowanie przez podmioty zewnętrzne, zarówno banków jak i PIR, wyniesie około 900 mln zł.

"Strony zakładają w porozumieniu, że zaangażowanie finansowe PIR w finansowanie projektu nie przekroczy kwoty 563 mln zł. Intencją stron jest aby wypłata pierwszej transzy finansowania PIR nastąpiła w pierwszej połowie 2014 r." - napisano.

Ostateczna struktura finansowania transakcji będzie podlegać dalszym analizom i negocjacjom oraz zostanie wypracowana we współpracy z bankami zainteresowanymi finansowaniem.

dnfnk8r

"Inwestycja w projekt zagospodarowania złoża B8 jest inwestycją o przeciętnej ekspozycji na ryzyko, ponieważ PIR inwestuje tylko w projekty o niskim lub średnim ryzyku, jakie zazwyczaj mieszczą się w zakresie działalności funduszy infrastrukturalnych lub private equity. Projekty wysokiego ryzyka, typowe dla venture capital, są wykluczone" - poinformował cytowany w komunikacie Mariusz Grendowicz, prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych.

Paweł Olechnowicz, prezes Lotosu, informuje, że potencjalne zasoby koncesji spółki na Morzu Bałtyckim wynoszą blisko 30 mln ton ropy naftowej.

Lotos Petrobaltic ma na Bałtyku cztery koncesje wydobywcze i dziewięć poszukiwawczych. W ubiegłym roku spod dna Bałtyku spółka wydobyła blisko 190 tys. ton ropy naftowej i blisko 21 mln Nm3 gazu ziemnego. Obecnie eksploatowane złoże B3 może służyć do 2026 r., a dzięki uruchomieniu produkcji z platformy bezzałogowej PG-1 wydobycie z tego złoża ma utrzymywać się w tym okresie na stabilnym poziomie powyżej 100 tys. ton rocznie.

dnfnk8r

Lotos Petrobaltic równolegle prowadzi we współpracy ze spółką CalEnergy Resources Poland prace nad oceną opłacalności zagospodarowania i uruchomienia produkcji z bałtyckich złóż gazowych B4 i B6.

"Po potwierdzeniu opłacalności komercyjne uruchomienie produkcji przewidywane jest na lata 2016/17. Łączny poziom produkcji z obu złóż szacowany jest na poziomie 250 mln Nm3" - podano w raporcie.

Dodatkowo, w ramach współpracy z PGNiG, realizowany jest proces zagospodarowania koncesji lądowych Kamień Pomorski i Górowo Iławieckie. (PAP)

pr/ morb/ asa/

dnfnk8r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnfnk8r