Trwa ładowanie...
d48nupg

Loty do Grecji. Z Polski dotrzesz bez problemu, chyba że lecisz z Katowic

15 czerwca Grecja otwiera swoje międzynarodowe lotniska. Wbrew wcześniejszym doniesieniom, nie będzie większych problemów dla turystów z Polski. Jedynie ci, którzy lecą z Katowic, muszą się przygotować na obowiązkowe testy i 7-dniową kwarantannę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pasażerowie z Katowic będą w Grecji przechodzić testy i obowiązkową kwaratannę
Pasażerowie z Katowic będą w Grecji przechodzić testy i obowiązkową kwaratannę (PAP)
d48nupg

15 czerwca Grecja wchodzi w kolejną fazę odmrażania turystyki. A to oznacza, że międzynarodowe samoloty znów będą mogły lądować w Atenach oraz Salonikach. Pod koniec maja w Polsce zrobiło się o tym głośno, bo naszego kraju na liście "dozwolonych" nie było. Teraz jednak już jest, choć w przypadku niektórych lotów, wdrażane będą szczególne środki ostrożności.

"Grecja jest znów gotowa, by zaprosić cały świat do siebie" - czytamy na stronach tamtejszego resortu spraw zagranicznych. Od 15 do 30 czerwca na obu lotniskach będą wykonywane jedynie "testy przypadkowych osób".

Wyjątki przewidziano jednak dla pasażerów, którzy przylecą z lotnisk, które mieszczą się w regionach wciąż zmagających się epidemią. Listę takich lotnisk publikuje EASA, czyli Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego. Na liście znajdują się porty m.in. z Wielkiej Brytanii, Włoch czy Holandii. Ale jest też jedno polskie lotnisko - w Katowicach. I to jedynie pasażerowie lecący ze stolicy Śląska muszą się przygotować na dodatkowe restrykcje.

d48nupg

Koronawirus. Były szef NZ Andrzej Sośnierz o błędach w walce z epidemią. "Tylko się broniliśmy". Obejrzyj wideo:

Pasażerowie, którzy przylecą z Grecji z "zagrożonych" lotnisk, będą obowiązkowo testowani na koronawirusa tuż po przylocie. Pierwszą noc będą musieli też spędzić w specjalnie wyznaczonym hotelu. Gdy wynik testu okaże się negatywny, taki pasażer i tak będzie musiał się udać na tygodniową kwarantannę.

Jeśli natomiast będzie pozytywny, izolacja będzie już 14-dniowa, a taka osoba ma być dodatkowo ściśle pilnowana przez greckie służby.

d48nupg

Na liście "zagrożonych" lotnisk nie ma obecnie portów z Niemiec, Czech, Austrii czy Węgier. Są na niej natomiast niemal wszystkie główne lotniska z Wielkiej Brytanii oraz Holandii. W Szwecji za "zagrożone" uznaje się natomiast porty znajdujące się w okolicy Sztokholmu. Na liście są też duże lotniska z północy Włoch.

Czytaj też: Odmrażanie gospodarki. Firmy wracają do biur, a na ulice wracają korki

Loty do Grecji. Od lipca koniec ograniczeń

Jak podaje na swoich stronach greckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, już od 1 lipca kraj wejdzie w ostatnią fazę odmrażania turystyki. Międzynarodowe loty będą mogły lądować na wszystkich lotniskach w kraju, a nie tylko w Atenach i Salonikach.

Testy przypadkowych osób mają jednak pozostać. Niewykluczone też, że będą wprowadzane restrykcje dla poszczególnych krajów, ale o tym MSZ Grecji ma poinformować "w późniejszym terminie".

Czytaj też: LOT i Ryanair wznawiają loty. Tak teraz będzie wyglądać podróżowanie

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

d48nupg

Podziel się opinią

Share
d48nupg
d48nupg