Trwa ładowanie...
d1v44d4

Lublin/ Z budżetu obywatelskiego najwięcej na projekty sportowe

Pomysły mające na celu upowszechnianie udziału mieszkańców w zajęciach sportowych zdobyły największe poparcie lublinian w głosowaniu nad budżetem obywatelskim na 2016 r. Mieszkańcy rozdysponowali 15 mln zł na 25 projektów.

Share
d1v44d4

To druga edycja budżetu obywatelskiego w Lublinie. W głosowaniu nad nim udział wzięło prawie 64 tys. osób, prawie o połowę więcej niż rok temu.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreślił udział mieszkańców w tworzeniu budżetu obywatelskiego. "Cieszymy się, bo ta druga edycja budżetu pokazała, że to trafiona inicjatywa. Mieszkańcy chcą uczestniczyć w wydatkowaniu środków i robią to w sposób niezwykle trafny. Wybrane projekty mają duży wymiar praktyczny, one nie są przypadkowe" - powiedział Żuk na czwartkowej konferencji prasowej.

Zwrócił uwagę, że duża liczba głosów oddana na projekty sportowe jest zgodna działaniami władz miejskich. "To wkomponowuje się w cel, który wspólnie realizujemy, budowania centrów sportowo-rekreacyjnych w dzielnicach. To ważne, bo życie mieszkańców w dużym stopniu toczy się w najbliższym otoczeniu miejsca zamieszkania" - zaznaczył.

Pula pieniędzy przeznaczona na przyszłoroczny budżet obywatelski wynosi 15 mln zł, o 5 mln zł więcej niż w pierwszej edycji. Podzielona została na dwie części: 7 mln zł przeznaczono na sfinansowanie projektów o wartości od 500 tys. zł do 1,5 mln zł, zaś pozostałe 8 mln zł - na projekty o wartości do 500 tys. zł.

d1v44d4

Zrealizowanych zostanie 6 projektów "dużych" i 19 "małych".

Wśród "dużych" zwyciężył projekt "Aktywny student", przewidujący organizację dodatkowych zajęć sportowych na uczelniach kosztem ponad miliona zł, poparło go przeszło 5,8 tys. osób. Sfinansowana też będzie modernizacja stadionu sportowego w dzielnicy Dziesiąta za prawie 1,5 mln zł, budowa boiska szkolnego w dzielnicy Kalinowszczyzna za 1,4 mln zł oraz skateparku w Śródmieściu, także za 1,4 mln zł. Mieszkańcy poparli także projekt Zwierzolublin mający na celu poprawę sytuacji zwierząt w mieście za ponad 870 tys. zł i budowę parkingu w dzielnicy Czuby za 1,5 mln zł.

Wśród 19 projektów "małych", które weszły do budżetu obywatelskiego, osiem dotyczy sportu i rekreacji. Zwyciężył projekt "Aktywny Lublin" przewidujący zorganizowanie zajęć dla dorosłych i dzieci kosztem prawie 400 tys. zł; zagłosowało na niego ponad 5,5 tys. osób. W budżecie obywatelskim znalazł się projekt organizacji zajęć sportowych dla dzieci w wieku 3-12 lat, rewitalizacja stadionu klubu Lublinianka w centrum miasta, budowa bądź modernizacja boisk i obiektów rekreacyjnych w dzielnicach Sławin, Węglin, Dziesiąta i Głusk. Inne pomysły dotyczą remontów ulic, budowy placów zabaw, przejść dla pieszych, a także organizacji zajęć kulturalnych w robotniczych dzielnicach Bronowice i Za Cukrownią.

Łącznie do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego mieszkańcy zgłosili ponad 200 pomysłów, do głosowania zakwalifikowano 155.

d1v44d4

Podziel się opinią

Share
d1v44d4
d1v44d4