Lubuskie jedną z najważniejszych ostoi rzadkiego rybołowa
20 proc. całej populacji krajowej rybołowa - jednego z najrzadszych i najsilniej narażonych na wymarcie gatunków ptaków drapieżnych w Polsce - gniazduje w Lubuskiem. To 8-9 par tych ptaków, które w tym roku odchowały 6 młodych.
09.12.2014 07:25
Jak poinformował PAP Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, w całym kraju gniazduje zaledwie około 35 par tych okazałych ptaków, występujących już tylko w Polsce zachodniej oraz na Warmii i Mazurach.
"Rybołowy coraz chętniej (wzorem rybołowów niemieckich) wybierają do budowy gniazd konstrukcje słupów linii energetycznych. Obecnie w taki sposób, gniazduje już prawie połowa lubuskiej populacji tego gatunku i ocenia się, że w przyszłości ten sposób gniazdowania może być dla niego wielką szansą na przetrwanie, o ile powstrzymany zostanie proceder nielegalnego odstrzału tych ptaków" - powiedział PAP Bielewicz.
Wzrost populacji "lubuskich" rybołowów to także efekt realizowanej w tym regionie od 2011 roku przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim we współpracy z Lasami Państwowymi strategii ochrony tego rzadkiego gatunku.
W ramach tego przedsięwzięcia w latach 2011-2015 w Lubuskiem powstanie łącznie około 50 takich konstrukcji, na specjalnie dobranych drzewach w kilkunastu nadleśnictwach na obszarach dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie i Zielonej Górze.
"Dotychczas powstało około 40 sztucznych platform lęgowych, a w miejscach, w których ptaki zasiedliły gniazda, wyznaczono strefy ochronne miejsc rozrodu rybołowów. Wszystko wskazuje na to, że te miejsca lęgowe sprawiły, że lubuska populacja tego gatunku, jest jedyną w kraju, która w roku 2014 odnotował wzrost liczebności" - dodał Bielewicz.
Ponadto w regionie jest prowadzony stały monitoring występowania rybołowa. Polega on m.in. na przekazywaniu informacji o obserwacjach tych ptaków przez ornitologów, miłośników przyrody czy wędkarzy. Karty obserwacji są dostępne na stronie internetowej http://gorzow.rdos.gov.pl/ochrona-rybolowa.
"Jak się okazało, w roku 2014 na podstawie przesłanych do urzędu kilkunastu kart obserwacyjnych, zaplanowano akcje budowy dla rybołowów w tych miejscach, specjalnych platform gniazdowych. Być może staną się one także w przyszłości, miejscem lęgów tych pięknych i zagrożonych ptaków" - dodał Bielewicz.