Ludzie chodzą na skróty przez prywatną działkę. Właściciel ma nietypową prośbę
Właściciel prywatnej działki w Tczewie, przez którego teren mieszkańcy zrobili sobie skrót, wywiesił kartkę z prośbą. Zaczął pobierać nietypową "opłatę" - informuje serwis tcz.pl.
"Drogi spacerowiczu, jeśli skracasz drogę do ulicy Rejtana, to wiedz, że przechodzisz przez teren prywatny. Właściciel nie ma nic przeciwko, ale wprowadza symboliczną opłatę w postaci powiedzenia 'dzień dobry'. Jeśli jest ona dla Ciebie zbyt wygórowana, znajdź sobie inną drogę. PS. Jeśli nie wiesz, który to właściciel, to jak powiesz dzień dobry przypadkowej osobie, to nie stanie Ci się krzywda" - napisał właściciel nieruchomości.
Jak podaje serwis tcz.pl, ze skrótu prowadzącego z ulicy Rejtana w stronę alei Kociewskiej korzysta spora część osób idących w kierunku szkoły podstawowej nr 12 lub żłobka na Rejtana.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Były tłumy, są pustki. Władze Karpacza: nie tak miało być
W Zakopanem było inaczej
Podejście takie, jakie zaprezentował mieszkaniec Tczewa, nie jest standardem. W lipcu głośna stała się sprawa z Zakopanego, gdzie jedna z mieszkanek zaczęła pobierać opłaty za przejście wyznaczonym przez PTTK szlakiem na Gubałówkę. Kobieta uznała bowiem, że szlak biegnie po jej nieruchomości. Toczy ona spór z Polskimi Kolejami Linowymi, które mają dokumenty potwierdzające, że teren należy do nich.
To pole z dziada pradziada należy do mojej rodziny. Dziadek nie dostał aktu wywłaszczenia, a PKL ignoruje nas, burmistrz nie chce się spotkać. Jedna strona odsyła mnie do drugiej – mówiła w lipcu "Tygodnikowi Podhalańskiemu" góralka.
Sprawa trafiła do sądu. W połowie września Sąd Rejonowy w Zakopanem zakazał osobie naruszającej prawo PKL i Skarbu Państwa zawężania lub blokowania i ograniczania dostępności szlaku turystycznego prowadzącego od dolnej do górnej stacji kolei linowo-terenowej po zboczu Gubałówki. Sąd nakazał również osobom blokującym przejście usunięcie elementów budowli zlokalizowanych na tych działkach, a także upoważnił PKL do usunięcia elementów budowli i urządzeń wzniesionych na szlaku.