Ludzie wpłacili zaliczki, deweloper zniknął. Rusza śledztwo ws. budowy w Radomiu

Pierwszy kwartał tego roku - taki był planowany termin zakończenia budowy osiedla Nowe Żakowice w Radomiu. Jednak od początku z inwestycją był problem. Deweloper popracował na budowie kilka miesięcy, po czym prace przerwał, a z placu budowy zniknął cały sprzęt. Ludzie, którzy wpłacili zaliczki, stracili po kilka, kilkanaście tysięcy złotych. Teraz radomska prokuratura ma wyjaśnić, co stało się z deweloperem.

Ludzie wpłacili zaliczki, deweloper zniknął. Rusza śledztwo ws. budowy w Radomiu
Ludzie wpłacili zaliczki, deweloper zniknął. Rusza śledztwo ws. budowy w Radomiu
Źródło zdjęć: © money.pl | Rafał Parczewski
oprac. TOS

07.03.2022 19:54

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Agnieszka Borkowska powiedziała w poniedziałek PAP, że na ten moment do prokuratury zgłosiło się 6 pokrzywdzonych, ale ich liczba może się zwiększyć.

Co się stało z deweloperem?

- Dochodzenie wszczęto w zakresie wprowadzenia w błąd chętnych na zakup mieszkania i doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem pokrzywdzonych przez radomską spółkę B&U Building Construction w związku z umową czasowej rezerwacji lokali – przekazała rzeczniczka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dodała, że obecnie śledczy prowadzą czynności, które mają wyjaśnić okoliczność zawarcia umów i ich realizacji przez dewelopera.

W ramach osiedla Nowe Żakowice miało powstać pięć sześciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych z 240 mieszkaniami i garażami podziemnymi. Zgodnie z zapowiedziami dewelopera zakończenie całej inwestycji miało nastąpić w pierwszym kwartale 2022 r.

Zaliczki wpłacone, budowa wstrzymana

W 2020 r. potencjalni nabywcy mieszkań podpisali umowy rezerwacyjne i wpłacili zaliczki w wysokości od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Prace rozpoczęły się w 2021 r. i od początku przebiegały z opóźnieniem.

W sierpniu 2021 r. roboty wstrzymano, z placu budowy zniknął dźwig i ekipa budowlana. Pokrzywdzeni zaczęli składać w prokuraturze zawiadomienia w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa oszustwa na ich szkodę.

W 2021 r. w Polsce zostało oddanych do użytku niemal 235 tys. nowych domów i mieszkań. Tak dobrych wyników nie było od 1979 roku. Już we wtorek 8 marca odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Najprawdopodobniej rada podejmie decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Dla posiadaczy kredytów mieszkaniowych oznacza to wyższe raty, a dla tych, którzy chcą wziąć taki kredyt, mniejszą zdolność kredytową.

Wybrane dla Ciebie