Trwa ładowanie...
d2p6i36
d2p6i36

Lutowe oceny koniunktury w przemyśle lepsze niż przed miesiącem i rokiem - GUS

21.02. Warszawa (PAP) - Klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w lutym oceniany jest pozytywnie, lepiej niż w styczniu i w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat....
Share
d2p6i36

21.02. Warszawa (PAP) - Klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w lutym oceniany jest pozytywnie, lepiej niż w styczniu i w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat. Poprawiają się, mimo to nadal niekorzystne, oceny bieżącego portfela zamówień oraz produkcji - wynika z badania GUS. Odpowiednie prognozy są bardziej optymistyczne od formułowanych w ubiegłym miesiącu.

GUS podał, że w lutym ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 3 (w styczniu plus 1). Poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 15 proc. (przed miesiącem odpowiednio 16 proc. i 15 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Zmniejsza się pesymizm ocen bieżącego portfela zamówień, co jest wynikiem mniej niekorzystnych opinii dotyczących zagranicznego i krajowego portfela zamówień. Bieżąca produkcja jest oceniana mniej negatywnie niż w styczniu. Odpowiednie prognozy są bardziej korzystne od formułowanych przed miesiącem. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów. Należności nieznacznie zmniejszają się. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest negatywnie, podobnie jak przed miesiącem" - napisano w komentarzu do badania.

"Prognozy w tym zakresie wskazują na możliwość niewielkiej poprawy. W najbliższych trzech miesiącach stan zatrudnienia może nie ulegać zmianie. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie wzrastać" - dodano. (PAP)

nik/ asa/

d2p6i36

Podziel się opinią

Share
d2p6i36
d2p6i36