Trwa ładowanie...
d400xiv

Ma Huateng

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Chaoyang District, Shantou, Guangdong, Chiny

d400xiv

Ma Huateng (nazywany także Pony Ma) to chiński przedsiębiorca na rynku internetowym. Jego firma kontroluje największe usługi komunikacyjne.

Życiorys

Ma Huateng urodził się w w dystrykcie Chaoyang, w prowincji Guangdong w Chinach. Ojciec Ma Huatenga, Ma Chenshu, pracował jako kierownik portu w Shenzhen koło Hong Kongu i należał do partii komunistycznej. Ma Huateng w 1989 roku rozpoczął studia informatyczne w Uniwersytecie w Shenzhen.

Pierwszą pracę dostał w China Motion Telecom Development, gdzie zajmował się opracowywaniem oprogramowania na pagery.
W 1998 roku został współzałożycielem Tencent. Początkowo, aby utrzymać firmę, musiał wykonywać przeróżne prace - od bycia woźnym do tworzenia stron internetowych na zlecenie. Ma Huateng był zafascynowany zachodnimi rozwiązaniami technologicznymi i próbował je zaadaptować na gruncie chińskim.

W 1999 wraz ze współpracownikami opracowali chiński odpowiednik komunikatora ICQ, czyli OICQ (lun Open ICQ). Usługi były oferowane bezpłatnie, dlatego w 2000 roku odsprzedano 40% akcji Tencent. Ma Huateng zrezygnował z inwestycji w rynek pagerów na rzecz telefonii komórkowej. Ze względu na roszczenia dotyczące własności intelektualnej firma musiała zmienić nazwę komunikatora na QQ. W 2003 roku otwarto pierwszy portal Tencentu – QQ.com, następnie wprowadzono gry online. Po debiucie spółki na giełdzie w Hong Kongu Ma Huateng szybko stał się jednym z najbogatszych ludzi w branży.

W 2011 roku firma Ma Huatenga stworzyła komunikator WeChat (Weixin), który obecnie jest największą tego typu platformą na świecie. Tencet wprowadził chińskie odpowiedniki najpopularniejszych zachodnich portali, m.in. Twittera (Weibo), YouTube'a (QQLive) czy PayPala (TenPay). Zajmuje się także tworzeniem gier komputerowych – do Tencetu należy studio Riot (najbardziej znana gra to „League of Legends”), Epic Games, a firma ma także akcje Activision-Blizzard.

Ma Huateng w 2016 roku przekazał 2 miliardy dolarów akcji na rzecz organizacji charytatywnych.

Cytaty

  • If I have seen further, it is by standing on the shoulders of giants. (Jeśli widzę, co jest dalej, to dlatego, że stoję na ramionach olbrzymów)
  • I think Steve Jobs is my idol. (Myślę, że moim idolem jest Steve Jobs)
  • My biggest crisis is that I don't understand what young people like. (Moim największym problemem jest to, że nie rozumiem, co lubią młodzi ludzie)
  • I think every Internet user likes personalization. (Myślę, że każdy użytkownik internetu lubi personalizację)
  • If you ask me what I worry about every morning when I wake up, it's that I don't understand future mainstream Internet users' habits. (Jeśli mnie zapytasz, czym się martwię każdego ranka po przebudzeniu, to odpowiem, że tym, iż nie rozumiem przyszłych mainstreamowych zwyczajów użytkowników)

Majątek

Majątek Ma Huatenga jest szacowany na 36,5 miliarda dolarów. Ma 9,7% udziałów w Tencet Holdings. Jest także właścicielem licznych nieruchomości i dzieł sztuki. Należy do niego także rezydencja pałacowa w Hong Kongu.

Życie prywatne

Ma Huateng używa pseudonimu Pony lub Pony Ma, który pochodzi od angielskiego tłumaczenia jego nazwiska (koń). Rzadko pojawia się w mediach i nie dzieli się szczegółami życia osobistego. Jest żonaty.

Miejsce w rankingu najbogatszych

Ma Huateng zajmuje według Forbes 31. miejsce na liście najbogatszych ludzi na świecie i 3. miejsce w Chinach. Wśród miliarderów z branży technologicznej zajmuje 8. miejsce.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d400xiv
d400xiv
d400xiv
d400xiv

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj