Mabion oczekuje zatwierdzenia prospektu emisyjnego w najbliższych tygodniach
26.02. Warszawa (PAP) - Mabion spodziewa się, że jego prospekt emisyjny, przygotowany w związku z przenosinami na parkiet główny GPW, zostanie zatwierdzony w najbliższych...
26.02.2013 | aktual.: 26.02.2013 17:23
26.02. Warszawa (PAP) - Mabion spodziewa się, że jego prospekt emisyjny, przygotowany w związku z przenosinami na parkiet główny GPW, zostanie zatwierdzony w najbliższych tygodniach. Spółka rozpoczyna badania kliniczne leku MabionCD20, który w 2014 roku będzie już produkowany na skalę przemysłową.
"Zatwierdzenie prospektu to bardziej kwestia tygodni niż miesięcy" - powiedział Michał Kowalczewski, prezes Domu Maklerskiego Mercurius.
W kwietniu 2012 r. NWZ Mabionu uchwaliło przeniesienie notowań z NewConnect na rynek regulowany GPW oraz ofertę publiczną o wartości około 40 mln zł. Środki z oferty zostaną przeznaczone na dokończenie procesu badań i rejestracji dwóch biopodobnych leków przeciw nowotworom.
W lipcu 2012 r. Mabion złożył do KNF prospekt emisyjny. Do emisji akcji chce przystąpić jak najszybciej po jego zatwierdzeniu.
Spółka rozpoczyna badania kliniczne leku MabionCD20, służącego do leczenia nowotworów krwi i reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Planuje dwa takie międzynarodowe badania na grupach 600 i 140 pacjentów w dziewięciu państwach. Lek będzie przemysłowo produkowany w 2014 roku.
"Badania kliniczne potrwają sześć miesięcy od zrekrutowania ostatniego pacjenta. Na początku lek wprowadzimy w krajach o słabiej uregulowanym systemie rejestracji leków biopodobnych. Docelowo planujemy związanie się z kilkunastoma światowymi koncernami na rynkach o mniej ścisłych regulacjach" - powiedział Sławomir Jaros, członek zarządu Mabionu.
"W 2014 roku, po zakończeniu badań klinicznych, złożymy wniosek o rejestrację w UE" - dodał.
Powiedział także, że Mabion liczy na sprzedaż od kilkudziesięciu do stu tysięcy fiolek leku rocznie.
W lutym Mabion podpisał umowę z Sothema Laboratories z Maroka. W jej ramach przekaże dossier rejestracyjne, know-how oraz prawa marketingowe i dystrybucyjne do leku MabionCD20 w odniesieniu do rynków Maroka, Algierii i Tunezji. Z tytułu sprzedaży praw do dossier rejestracyjnego otrzyma 230 tys. euro. Po wprowadzeniu produktu do obrotu we wspomnianych krajach, udział Mabionu w dochodach wyniesie 40 proc. wartości sprzedaży netto.
Wcześniej, w styczniu, spółka podpisała podobną umowę z argentyńską firmą farmaceutyczną LKM SA. Umowa dotyczy rynków Argentyny, Kolumbii, Wenezueli, Peru, Chile, Paragwaju, Ekwadoru i Boliwii. Tutaj za prawa do dossier rejestracyjnego otrzyma 592 tys. euro. Udział Mabionu w dochodach ze sprzedaży wyniesie 30-40 proc.
Produkcja leku MabionCD20 będzie się odbywać w obecnym zakładzie, a także nowym zakładzie w łódzkiej SSE, który ma być gotowy do końca 2013 r.
"Jesteśmy po etapie projektowania. Mamy decyzję środowiskową dla inwestycji oraz pozwolenie na budowę. W drugiej połowie roku 2013 chcemy wykonać prace wykończeniowe i instalacyjne, tak aby w 2014 roku ruszyła produkcja przemysłowa na większą skalę" - powiedział Jaros.
Inwestycja na 35 mln zł finansowana będzie w większości za pomocą środków z dotacji unijnej oraz z planowanej oferty publicznej na rynku regulowanym GPW.(PAP)
mto/ ana/