Trwa ładowanie...

MAC: do końca roku będą założenia do projektu ustawy dot. metropolii

Resort administracji i cyfryzacji do końca roku przedstawi założenia projektu ustawy zwiększającej elastyczność działań samorządów; jednym z elementów projektu będą rozwiązania dot. obszarów metropolitalnych - poinformowała wiceminister Magdalena Młochowska.

MAC: do końca roku będą założenia do projektu ustawy dot. metropoliiFot: WP.pl/Konrad Żelazowski
d1qaxjz
d1qaxjz

- Uważamy, że powinno być jak najwięcej swobody dla samorządów w wykonywaniu zadań - podkreśliła Młochowska na czwartkowej konferencji prasowej. Powtórzyła deklarację, że MAC chce być rzecznikiem samorządów na poziomie rządowym.

Przyznała, że w ostatnich latach pogorszyła się kondycja finansowa samorządów. - Wzrosło zadłużenie, deficyt, spadła zdolność kredytowa jednostek samorządu terytorialnego, natomiast potrzeby inwestycyjne oraz szereg usług, które muszą być wykonywane, cały czas istnieją, a nawet rosną - zauważyła. Młochowska powiedziała, że MAC stara się poprzez różnego rodzaju akcje poznać potrzeby samorządowców. - Jedną z nich była akcja "Sprawne państwo - sprawny samorząd terytorialny", w ramach której prosiliśmy samorządy o przesłanie (propozycji) niezbędnych zmian w prawie, które pomogą im funkcjonować efektywniej - powiedziała Młochowska. Poinformowała, że w ramach tej akcji do MAC ze strony samorządowej wpłynęło około 1200 propozycji.

Podobną akcję ministerstwo przeprowadziło odnośnie obszarów metropolitalnych. - W ramach dyskusji nad "zieloną księgą" obszarów metropolitalnych zbieraliśmy uwagi od samorządów, co zrobić, by współpraca na tych terenach była sprawniejsza i efektywniejsza - przypomniała Młochowska.

W wyniku tej inicjatywy oraz dyskusji na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego - poinformowała wiceminister - uznano, że "niezbędnym jest stworzenie ustawy, która będzie zwiększała elastyczność wykonywania zadań przez samorządy". Poinformowała, że do końca roku resort przedstawi założenia do projektu takiej ustawy.

d1qaxjz

- Chcemy, aby samorządy tam, gdzie to możliwe, miały większą swobodę w wykonywaniu zadań, ponieważ to one wiedzą lepiej, jak to zrobić. Przy tak dużej różnorodności samorządów nie możemy tworzyć na szczeblu centralnym rozwiązań dobrych dla wszystkich podmiotów - oceniła.

Jak powiedziała, w projekcie po pierwsze zawarte będą niektóre propozycje samorządowców zebrane w ramach akcji "Sprawne państwo - sprawny samorząd". - Wszystkie te propozycje rozesłaliśmy do resortów i w ten sposób stworzyliśmy grupę przepisów, co do których jest jasność zarówno po stronie rządowej jak i samorządowej, że ich zmiana jest niezbędna i pomoże efektywniej funkcjonować samorządom - powiedziała wiceminister.

Druga grupa zmian, które znajdą się projekcie - poinformowała Młochowska - ma na celu uelastycznienie funkcjonowania samorządów. - Mówimy tu o dwóch kwestiach. Z jednej strony o tym, żeby organizacja urzędów mogła być bardziej szyta na miarę konkretnych samorządów, z drugiej strony, aby wykonywanie zadań było bardziej elastyczne - powiedziała.

- Kolejną grupą zmian, które chcemy zaproponować w ramach ustawy, to są zmiany, które wynikają z dyskusji nad obszarami metropolitalnymi - powiedziała Młochowska.

d1qaxjz

MAC chce też zaproponować w projekcie ustawy - mówiła wiceminister - zwiększenie zachęt finansowych dla samorządów do łączenia się w większe jednostki. - W tej chwili te zachęty to o 5 proc. większy udział w dochodach z PIT-u przez pięć lat natomiast widzimy, że samorządy z tego nie korzystają - powiedziała. Jak zaznaczyła, ze strony samorządowej pojawiają się sygnały, że gdyby były one większe, to samorządy częściej decydowałyby się na taki krok.

W późniejszej rozmowie z dziennikarzami Młochowska powiedziała, że przygotowywany przez MAC projekt nie będzie wprowadzał nowych regulacji, a jedynie zmieniał już istniejące.

- Chodzi nam o to, żeby uporządkować stan istniejący. Zdecydowaliśmy, że my to robimy, ale to będzie zmienianie ustaw, za które odpowiadają w dużej mierze inne ministerstwa i my. Nie będziemy tworzyć nowego prawa. Będziemy tam, gdzie to możliwe eliminować zbędne przepisy i z drugiej strony doprecyzowywać lub uelastyczniać istniejące prawo - powiedziała.

d1qaxjz

Zmiany będą dotyczyć - według niej - m.in. ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o samorządzie gminnym oraz powiatowym, a także ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Młochowska wzięła w czwartek udział - wraz z szefem MAC Michałem Bonim, a także sekretarzem stanu Włodzimierzem Karpińskim oraz podsekretarzami stanu Andrzejem Ręgowskim i Małgorzatą Olszewską - w konferencji prasowej, inaugurującej pracę resortu w nowej siedzibie przy ul. Królewskiej 27 w Warszawie.

d1qaxjz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qaxjz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj