Trwa ładowanie...
d30bbnc

MAC: minister Boni w sprawie ustaleń ITR (komunikat)

...

Share
d30bbnc

13.12. Warszawa - MAC informuje:

Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, który przewodniczy polskiej delegacji biorącej udział w konferencji WCIT-12 w Dubaju, podsumował ostatnie, bieżące propozycje w sprawie ustaleń ITR.

"Otrzymaliśmy nowy tekst do dyskusji, który spełnia wiele z naszych oczekiwań. Po pierwsze jest mocniejszy niż wcześniejsze zapisy w odniesieniu w preambule do poszanowania praw człowieka. Po drugie znalazł się jasny opis mówiący o tym, że cały dokument ITR nie odnoszą się w żadnej mierze do kontentu. Po trzecie została usunięta z tekstu część mówiąca o niedyskryminowaniu dostępu, która wywoływała różne konflikty bo ocierała się także o sprawy internetu.

d30bbnc

Po czwarte nie ma w tekście punktu, który mówił wcześniej o takich pojęciach jak +naming+, +adressing+, czyli zadania mogące prowadzić do czynności w obrębie internetu, nie ma już tych zapisów. Po piąte w części dotyczącej bezpieczeństwa jest nowa nazwa jasno określająca, że nie chodzi o bezpieczeństwo +w sieci+ tylko +dla sieci+, co przesuwa znaczenie w stronę techniczno-infrastrukturalną.

Po szóste nie ma pojęcia +spam+, a jest określenie +niezamówione masowe komunikaty elektroniczne+ i są to pojęcia zgodne z dyrektywą unijną. Ale pomimo, że określenia +spamu+ nie ma w tym zapisie, to mamy tu pewne obawy - koniecznie do wyjaśnienia - aby nie stanowiło to punktu wyjścia do jakiegokolwiek oddziaływania na sieć. W związku z tym na pewno będziemy, tu korzystając z przepisów prawa unijnego, robili w tej sprawie zastrzeżenie.

W obecnym tekście mówi się o rozwoju internetu i podkreśla się również konieczność współdziałania ze sobą wielu interesariuszy. Ten tekst ma sen kiedy jest całością. Jak zaczyna się coś zmieniać nie ma on sensu i wówczas nie podpiszemy dokumentu. Gdyby te propozycje przeszły i tak będziemy składać zastrzeżenie dotyczące autoryzowanych agencji operatorskich, bo jest to z czysto technicznego punktu widzenia ważne, chodzi o to, żeby były związane z działaniem publicznym, a nie wiązały się z sieciami, które tej funkcji nie pełnią i nie niosą żadnych usług publicznych.

Po wszystkich zmaganiach, napięciach, naszej wspólnej presji, jaką wywieraliśmy podczas obrad, wydaje się, że ten tekst jest bezpieczny w tych punktach. Oczywiście nie wiemy czy przejdzie w niezmienionej wersji więc nadal walczymy o to, co założyliśmy w naszym pierwotnym stanowisku" - powiedział minister Boni.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/ mhr/

d30bbnc

Podziel się opinią

Share
d30bbnc
d30bbnc