MAC ws. sytuacji hydrologicznej i meteorologicznej (komunikat)

...

04.06.2013 | aktual.: 04.06.2013 11:08

04.06. Warszawa - MAC informuje:

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje, że służby zarządzania kryzysowego wojewodów dolnośląskiego i małopolskiego są w stanie najwyższej gotowości.

4 czerwca br. obowiązują wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej 4 ostrzeżenia hydrologiczne 3. stopnia dotyczące możliwości wzrostu stanu wody w rzekach powyżej stanów alarmowych na terenie województw: lubuskiego (zlewnie: Bobru i Nysy Łużyckiej), dolnośląskiego (zlewnie: górnego Bobru, górnej Kwisy, Nysy Łużyckiej, Bystrzycy, Kaczawy i Widawy. W zlewniach Oławy, Ślęzy, górnej Nysy Kłodzkiej stany wody mogą przekroczyć stany ostrzegawcze, a lokalnie stany alarmowe), opolskiego (dopływy Odry) i śląskiego (zlewnie: Olzy, Bierawki, Rudy, Kłodnicy i Małej).

8 ostrzeżeń hydrologicznych 2. stopnia dotyczących możliwości wzrostu stanu wody w rzekach w wyniku intensywnych opadów deszczu i opadów burzowych powyżej stanów ostrzegawczych oraz alarmowych dotyczy województw: śląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego (Prosna, dopływy Warty oraz zlewnia Pilicy i Bzury), świętokrzyskiego (zlewnie: Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki i Kamiennej), małopolskiego (dopływy Wisły), mazowieckiego, podkarpackiego (zlewnie: Wisłoki, Wisłoka oraz dopływy Sanu) i lubelskiego (zlewnie: Wieprza i Bugu po Krzyczew).

IMGW wydał także 2 ostrzeżenia meteorologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia intensywnych opadów deszczu na terenie województw: śląskiego i małopolskiego, a także ostrzeżenie meteorologiczne 1. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia burz z gradem na terenie województwa świętokrzyskiego.

Na terenie województwa dolnośląskiego woda na rzece Nysa Łużycka, Czerwona Woda oraz Miedzianka powoli opada. W wyniku wylania rzeki Bóbr w powiecie kamiennogórskim ewakuowano 5 osób, które po ustaniu zagrożenia powróciły do domów. Nadal zamkniętych i zalanych jest wiele dróg powiatowych i gminnych w m. Jawor, Jelenia Góra, Zgorzelec, Złotoryja oraz powiecie lwóweckim.

W województwie dolnośląskim obowiązuje 15 stanów alarmowych 13 stanów pogotowia przeciwpowodziowego, w tym m.in. na terenie miasta i gminy Kamienna Góra, gminy Marciszów, m. Jelenia Góra, w powiecie kamiennogórskim, gminie Mysłakowice, gminie Janowice Wielkie, gminach Wleń, Lubomierz, Mirsk, Gryfów Śląski, Lwówek Śląski, Lubawka. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje na terenie miasta i gminy Nowogrodziec, gminy Bogatynia, powiecie jeleniogórskim, gminie Czarny Bór, powiecie bolesławieckim, gminie Olszyna, gminie Świeradów Zdrój, gminie Leśna i powiecie lubańskim

W poniedziałek (3 czerwca br.) na skutek intensywnych opadów deszczu i burz w województwie łódzkim strażacy interweniowali ponad 130 razy. Wypompowywano wodę z zalanych piwnic budynków oraz usuwano połamane gałęzie i konary drzew. Uszkodzonych zostało 5 odcinków energetycznych.

W województwie podlaskim wyłączonych było 115 stacji transformatorowych (około 3100 odbiorców nie miało prądu). Usuwanie awarii zakończono w godzinach wieczornych. Wszyscy odbiorcy posiadają zasilanie w energię elektryczną. Z kolei na terenie województwa śląskiego strażacy interweniowali 68 razy.

Natomiast w województwie lubelskim strażacy interweniowali 22 razy. 3 czerwca o godz. 14.00 ogłoszony został alarm przeciwpowodziowy na terenie miasta Krasnystaw.

W województwie lubuskim obowiązują (wprowadzone 3 czerwca br.) alarmy przeciwpowodziowe: dla miasta Szprotawy, miasta Żagań oraz gminy Przewóz.

W Wielkopolsce PSP interweniowała około 80 razy (pow. kaliski i pow. jarociński). Na tym terenie obowiązuje alarm przeciwpowodziowy dla gmin: Chocz, Czermin, Gizałki, Gołuchów oraz dla Miasta i Gminy Pleszew.

W województwie małopolskim w wyniku gwałtownych burz uszkodzonych zostało wiele stacji średniego napięcia na terenie powiatów: miechowskiego, krakowskiego, olkuskiego i proszowickiego. Awarie energetyczne zostały usunięte. Obowiązuje alarm przeciwpowodziowy w gminie Zabierzów.

W powiecie proszowickim intensywne opady deszczu spowodowały zalanie gospodarstw rolnych, które w głównej mierze objęły teren gminy Proszowice oraz Nowe Brzesko. Odnotowano około 30 interwencji związanych z wypompowywaniem wody z zalanych piwnic oraz gospodarstw rolnych. Z kolei w powiecie miechowskim silny wiatr i bardzo obfite opady deszczu połączone z gradem spowodowały wiele zniszczeń w infrastrukturze drogowej oraz bardzo dużą ilość podtopień budynków mieszkalnych, gospodarczych oraz inwentarskich, połamanych zostało wiele drzew, uszkodzeniu uległy linie energetyczne. W wyniku nawałnicy ucierpiały 3 gminy: Miechów, Charsznica i Gołcza. Do godz. 23.00 (3 czerwca br.) wpłynęło około 100 zgłoszeń. Ewakuowano 26 osób z miejscowości Falniów gmina Miechów. Wiele dróg powiatowych i gminnych zostało zamulonych, występują utrudnienia w przejazdach, zalega błoto, muł oraz naniesione kamienie i gałęzie drzew.

Na terenie powiatu olkuskiego w gminie Olkusz doszło do lokalnych podtopień w miejscowości Gorenice oraz w Olkuszu. Zamulone zostały drogi i chodniki. Wszystkie drogi są przejezdne. Na terenie gminy Trzyciąż doszło do podtopień w miejscowościach: Glanów, Ściborzyce, Małyszyce, Sucha, Cieplice, Porąbka, Zagórowa i Zadroże.

W powiecie krakowskim zalana została cześć ulic w miejscowościach: Krzeszowice, Tenczynek oraz Wola Filipowska. W gminie Sułoszowa zalana jest droga powiatowa relacji Suszowa - Wielmoża. Podtopionych zostało 10 budynków oraz uprawy rolne. W gminie Skała podtopione zostały miejscowości: Ojców, Grodzisko, Gołyszyn, Minoga, Cianowice. W Krakowie na skutej długotrwałych, intensywnych opadów deszczu wystąpiło szereg podtopień w związku z czym uruchomiony został Miejski Magazyn Przeciwpowodziowy. Wydano dyspozycje dotyczące dostarczenia worków i piasku w celu zabezpieczenia zagrożonych miejsc: ul. Kantorowicka ul. Na Budzyniu i ul. Mistrzejowicka.

W powiecie chrzanowskim wylały potoki Regulka i Siemotka w gminie Alwernia. Zalanych zostało 6 posesji. Poziom wody w potokach Regulka i Siemotka powoli obniża się.

Służby zarządzania kryzysowego wojewodów pozostają w stanie podwyższonej gotowości.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Źródło artykułu:PAP
pogodaostrzeżenieekologia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)