MAC ws. sytuacji hydrologicznej (komunikat)

...

04.06. Warszawa - MAC informuje:

Sytuacja hydrologiczna w województwie dolnośląskim stabilizuje się. Fala wezbraniowa na Nysie Łużyckiej przechodzi przez województwo lubuskie w kierunku Gubina (około 90 km w linii prostej od Zgorzelca) i Frankfurtu nad Odrą (130 km). Burmistrz Miasta Gubin ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla miasta Gubin, który obowiązuje od godz. 12.00.

Zalana została droga wojewódzka nr 350 pomiędzy miejscowością Potok a miejscowością Przewóz (ok. 0,5 km). Droga została zamknięta. Prowadzone są działania zabezpieczające.

W gminie Przewóz zalanych jest obecnie około 300 ha w tym 80 ha zbóż. Zarządzono ewakuację 5 rodzin.

Według stanu na godz. 15.00 obowiązuje 7 ostrzeżeń hydrologicznych 3. stopnia dotyczących możliwości wezbrania z przekroczeniem stanów alarmowych na terenie województw: lubuskiego (zlewnie: Bobru i Nysy Łużyckiej), dolnośląskiego (zlewnie: górnego Bobru, górnej Kwisy, Nysy Łużyckiej, Bystrzycy, Kaczawy i Widawy; w zlewniach Oławy, Ślęzy, górnej Nysy Kłodzkiej stany wody mogą przekroczyć stany ostrzegawcze, a lokalnie stany alarmowe), wielkopolskiego (Warta, Prosna, Noteć, Ner), opolskiego (dopływy Odry), łódzkiego (zlewnia Warty), śląskiego (zlewnie: Małej Wisły, Przemszy i Soły), małopolskiego (zlewnie: Soły poniżej Kaskady, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy i Wisły).

Obowiązuje także 6 ostrzeżeń hydrologicznych 2. stopnia dotyczących możliwości wezbrania z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na terenie województw: lubuskiego (dolna Warta i Noteć), łódzkiego (zlewnia Pilicy i Bzury), śląskiego (górna Warta, Liswarta, dopływy Odry, górna Odra, zlewnia Olzy) i świętokrzyskiego (zlewnie: Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki, Kamiennej oraz zlewnia Pilicy).

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje również, że obowiązują 3 ostrzeżenia meteorologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia intensywnych opadów deszczu na terenie województw: opolskiego, śląskiego i małopolskiego, a także 10 ostrzeżeń meteorologicznych 1. stopnia dotyczących możliwości wystąpienia burz z gradem na terenie województw: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, podlaskiego i lubelskiego.

Według prognoz IMGW w nocy z 4 na 5 czerwca (wtorek/środa) zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Na północnym zachodzie miejscami przelotny deszcz. Na pozostałym obszarze kraju okresami przelotne opady deszczu i burze, możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów burzowych do 30 mm. Miejscami w silnych zamgleniach i mgłach widzialność od 300 m do 3000 m. Temperatura minimalna od 7 st., 10 st. na zachodzie, Pomorzu i Wybrzeżu do 12 st., 14 st. na pozostałym obszarze. Wiatr z kierunków północnych, słaby, na Wybrzeżu wschodnim umiarkowany i dość silny, porywisty. W rejonach burz wiatr może być silny, w porywach do 70 km/h.

Z kolei przewiduje się, że 5 czerwca (środa) zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Na zachodzie, Pomorzu i wybrzeżu miejscami przelotne opady deszczu. Na pozostałym obszarze kraju przelotne opady deszczu i miejscami, zwłaszcza na obszarze od Mazur, Suwalszczyzny i Podlasia, przez Mazowsze i Lubelszczyznę po centrum kraju, Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie burze. Miejscami burze z gradem i ulewami do 40 mm. Temperatura maksymalna na wschodzie od 20 st. do 24 st., na pozostałym obszarze od 16 st. do 20 st. Na Wybrzeżu wschodnim i w dolinach górskich około 15 st. Wiatr z kierunków północnych, słaby, na Wybrzeżu wschodnim umiarkowany i dość silny, porywisty. W rejonach burz wiatr może być silny, w porywach do 90 km/h.

Służby zarządzania kryzysowego wojewodów pozostają w stanie podwyższonej gotowości.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
macekologiapogoda

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)