Maciej Lewandowski z PKO BP w nadzorze unii bankowej (aktl.)
#
Dochodzą szczegóły dot. instytucji unii
#
22.05.2014 20:40
22.05. Warszawa (PAP) - Maciej Lewandowski z banku PKO BP będzie pierwszym Polakiem w strukturach Jednolitego Mechanizmu Nadzorczego (SSM) Europejskiego Banku Centralnego - poinformował w czwartek PKO BP. SSM jest elementem unii bankowej, powołanej na skutek kryzysu finansowego.
Lewandowski został szefem sekcji w Pierwszym Dyrektoriacie Jednolitego Mechanizmu Nadzorczego (SSM) w Europejskim Banku Centralnym we Frankfurcie. Jak poinformował PAP PKO BP, będzie odpowiadał za bezpośredni nadzór nad wybranymi bankami krajów strefy euro.
Maciej Lewandowski z branżą bankową jest związany od 1996 r., przez ostatnie pięć lat pracował w PKO Banku Polskim w obszarach ryzyka i bankowości korporacyjnej. Pełnił także funkcję doradcy prezesa zarządu. Wcześniej był zatrudniony na stanowiskach kierowniczych w Banku HSBC, Banku Handlowym i Citibank Poland w obszarach kontrolingu, skarbu i bankowości korporacyjnej.
Unia bankowa, choć dotyczy głównie krajów strefy euro, jest otwarta dla krajów spoza eurolandu, które mają mieć prawo przystąpienia do niej w każdej chwili. Wspólny nadzór EBC ma ruszyć jesienią, więc gdyby kraje te chciały uczestniczyć w unii bankowej od początku, musiałyby do niej przystąpić przed tym terminem.
Elementem unii jest Single Resolution Mechanism (SRM), centralny organ przy Komisji Europejskiej, odpowiedzialny za likwidację banków. SRM ma zagwarantować, że jeśli bank napotka poważne problemy, jego likwidacja będzie przebiegać w sposób kontrolowany z minimalnymi kosztami dla podatników i realnej gospodarki. SRM jest uzupełniony podpisaną w środę przez kraje członkowskie umową międzyrządową, regulującą zasady wspólnego funduszu na likwidację banków. Fundusz upadłościowy dla banków będzie stopniowo budowany przez osiem lat i jego wartość ma wynieść co najmniej 1 proc. gwarantowanych depozytów. Szacuje się, że będzie to kwota 55 mld euro.
Wspólny mechanizm upadłościowy ma wejść w życie od 1 stycznia 2015 r., choć funkcje likwidacyjne i mechanizm strat wierzycieli (bail-in) mają być stosowane od stycznia 2016 r.